Püryan Kuyu Kebabı

Püryan Kuyu Kebabı

Kastamonu’ya gittiğiniz zaman yöresel yemeklerden yemek istediğiniz zaman önünüze gelecek menüler genel olarak et yemekleri, sebze yemekleri ve çorbalardır. Başta püryan kuyu kebabı ve çekme helva olmak üzere paça, banduma, ekşili pilav yörenin önde gelen yöresel lezzetlerindendir.

Biryan mutlaka taze kuzu etiyle yapılır. Kuyu, tabanına yakılan ateşle iyice ısıtılır. Temizlenen kuzuyu ortadan ikiye kesip çap demirine asılır. Kuyuda kor ateş kalmamalı, yanmamış çıralar mutlaka temizlenmeli. Ateşin üzerine etin yağ ve suyunun akması için bir kazan yerleştirilir. Biriken sudan pilav yapılır. Kuyunun ağzını bir kapakla kapatıp kenarlarını çamurla sıvarız. 1.5-2 saat sonra kuzu biryan hazır hale gelir.

Hazırlanışı:

İlk önce tuğladan örülmüş 1- 1.5 metre derinliğinde ve ortalama 3 ila 5 koyun alabilecek çapta bir kuyu yapılır. Kuyunun duvarına çengeller asılır. Kuyu tabanına enkaz diye tabir edilen odunlar döşenerek ateş yakılır ve is çıkmayacak hale getirilir. Yeni kesilmiş bir kuzu tamamen temizlenir ve bütün olarak kalacak şekilde boynundan kuyruk sokumuna kadar satırla ikiye ayrılarak közlerin üzerinde çengellere takılır. Bu arada közün üzerine bir boş tava konur. Bundaki amaç, pişecek olan kuzunun pişme sırasında çıkan yağlarının tava içinde toplanarak daha sonra yapılacak pilav için kullanılmasıdır. Kuyunun ağzı tahta bir kapakla kapatılır ve kuzunun kendi buharında pişebilmesi için çevresi tamamen çamur ile sıvanır. Yaklaşık iki saat piştikten sonra kuyudan çıkarılan kuzu parçalanır ve elle yenir.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Kebaplar
Ekleme Tarihi : 20.12.2015
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 351
rank
favori
like
share