Tuz Üretimi Nasıl Yapılır?

Tuz Üretimi Nasıl Yapılır?

Yemeklerin ya da gıdaların birçoğunda kullanılmakta olan tuz, lezzet vermesinin yanında insan sağlığı açısından da gerekli olan bir maddedir.

Sofralarımızda kullandığımız tuz, Sodyum klorür olarak adlandırılan, kristal bir yapıya sahip kimyasal bir bileşiktir.

Yemek ve gıdalarda kullanılan tuz, birçok alanda yaygın şekilde kullanıldığı için değerli bir ticari ürün haline gelmiştir.

Tuz üretimi, denizlerdeki çözünmüş olan tuzun ya da kurumuş haldeki iç denizlerdeki tuzun işlemden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Kurumuş olan iç denizler, binlerce yıl içinde bulunan tuzun zeminde kalmasına sebep olmuştur.

Buralardaki tuzun işlenmesiyle elde edilebildiği gibi, halen varlığını sürdüren kurumamış tuz göllerinden de faydalanılmaktadır. Türkiye’deki Tuz gölü, kurumamış olan tuz göllerine iyi bir örnektir.

Lut gölü olarak bildiğimiz göl de kurumamış tuz göllerine çok önemli bir örnektir. En kolay ve basit tuz elde etme yöntemi, göletlerde biriken suyun buharlaşmasının sağlanması, sonucunda da zemininde kalan tuzun toplanarak işlenmesiyle elde edilir.

İşlenmemiş tuzların içeriğinde zararlı mikroorganizmalar olabileceği için, insanlarda sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yerküre üzerinde bulunan kayalardan da gri, sarı, turuncu, pembe veya saydam renklere sahip kaya tuzu elde edilebilmektedir. Teknolojik imkanlarla vakum yöntemi kullanılarak hızlıca ayrıştırılan tuz, sanayide kullanılabilir duruma getirilebilmektedir. Daha önceleri iyotsuz olarak kullanılan tuz, günümüzde iyotlu tuz olarak kullanılmaktadır.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Bunları Biliyormuydunuz
Ekleme Tarihi : 29.11.2017
Beğeniler: 14
Favoriler: 0
İzlenmeler: 317
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 21:00