Bebeklerde Kolik

Bebeklerde Kolik

Bebeklerdeki kolik (sancı) ağlaması günde 3 saatten fazla süren sebebi belli olmayan aşırı ağlama ve huysuzluk hali olarak tanımlanıyor.

Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, yeni doğan her 10 bebekten 1ini etkilediğini söylüyor. Kolik atakları genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görülüyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek annelerin ilk çocuklarında görüldüğü de tespit edildi. Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Köksal Binnetoğlu, kolikli bebekler, haftada birkaç gün, iki veya üç saat ağlayabilirler. Kolik nöbetleri, birkaç dakika sürebileceği gibi, üç saat ya da daha uzun bir süre devam edebilir. Ataklar genelde akşam saatlerinde başlar ve gece 1112 gibi sonlanır. Ağlama, genellikle aniden başlar ve belirli bir sebebi yoktur. Ağrı esnasında bebek kızarır, kakasını yapar gibi olur ve ayaklarını karnına çeker. Kolik, genellikle doğumdan bir kaç hafta sonra ortaya çıkıyor, çoğu zaman, bebek üç, dört aylıkken düzelme eğilimi gösterir dedi.

Kolik ağlamasının muhtemel nedenleri

İnek sütüne alerji ya da aşırı duyarlılık

Olgunlaşmamış sindirim sisteminin neden olduğu aşırı ölçüde güçlü bağırsak kasılmaları

Yanlış emzirme tekniği (Anne göğsünün uç kısmının emilmesi ve bebeğin hava yutması)

Çoğalan bağırsak gazı

Bebeğinizdeki hormonal değişiklikler

Annenin endişeli hali

Doğum sonrası depresyon

Bebeği besleme ve rahatlatma şekillerinde yapılan değişiklikler

Annenin hamilelikte ve emzirme sigara kullanması

Kötü bakıldığı anlamına mı gelir?

Koliğin, anne ve babanın kötü bakımı ile ilgili olmadığını belirten Dr. Binnetoğlu, ebeveynleri kendilerini suçlamamaları konusunda uyararak, “Kolik nöbetlerinin bebeğe zarar yoktur. Kolikli çocuklar, büyümeye ve gelişmeye normal bir şekilde devam ederler. Anne ve babanın tek yapması gereken kolik nöbetleri sırasında sakin olmaktır” diye konuştu.

Kolik nöbetlerinde yapılabilecekler

Bebeğinizi, kucağınıza alın ve sakinleştirmeye çalışın; bu, bebeği gevşetir ve uyutur.

Kucağınızda gezdirirken sırtına yavaşça masaj yapın.

Hafif ısıtılmış bir havlu ile karnına masaj yapın

Elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi ya da başka bir cihazla ritmik hareket ve ses oluşturun.

Bebeğinizi dizlerinize midesinin üstüne yatırın ve sırtını ovuşturun.

Kendini rahat ve güvende hissetmesi için bebeğinizi bir battaniyeye sarın.

Piyasada kolik ağrıları için bazı ilaçlar bulunmakta olup etkinlikleri sınırlıdır. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Eğer bebeğinizde kolik olduğunu düşünüyorsanız, problemin nedeninin bir hastalık olup olmadığını netleştirmek için bir uzmana başvurmanızda yarar var. Çünkü bazen başka hastalıklar da ( örneğin orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, göze yabancı cisim kaçması vb) kolik ağrısına benzer ağlama krizlerine neden olabilir.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Çocuk Sağlığı
Ekleme Tarihi : 02.03.2018
Beğeniler: 26
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
rank
favori
like
share