Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Tansiyon Nedir? Kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner. Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir. Tansiyon yaşa, bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterebilir. Tansiyon düşüklüğü nabız değerlerinin normal kabul edilebilecek sınırın altına düşmesiyle oluşur.

Yaşlandıkça bir miktar tansiyon yükselmesi normaldir.

Büyük tansiyon, 11’den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir. Ancak 11’in hemen altında olan değerler kişinin o anki geçici durumundan da kaynaklanabilir, örneğin yeni uykudan kalkan birinin nabzı düşük olacaktır. Ancak, 11’in çok altında değerler önlem alınmasını gerektirir.

Tansiyon düşüklüğünün nedenleri:
Tansiyon, ateşli hastalıklar sırasında, büyük kanamalardan sonra, iç salgı bezi bozukluklarında veya herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme döneminde düşer. Bazı kadınların aybaşı hallerinde, veya sıcakta fazla ter kaybından sonra veya sinirli kimselerde de tansiyon düştüğü görülür. Devamlı olarak tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle, tansiyon düşüklüğü tanı ve tedavisi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri: Baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, uyku hali ve görme bozuklukları en sık görülen belirtileridir ancak bu belirtiler başka nedenlerden de kaynaklanabileceği için tek başına yeterli veri vermeyebilir. En sağlıklı yöntem bir tansiyon aleti ile tansiyonu ölçmektir.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi
Düzensiz kalp atışı
Çarpıntı
Halsizlik
Sersemlik
Susuzluk hissi
Nefes darlığı
Mide bulantısı
Yüzün renginin solması
Görmede bulanıklık
Konsantre olmada gülük çekme
Baygınlık

Bu belirtilerin görülme durumu tansiyonun ne kadar düştüğüne ve kişinin bünyesine göre değişebilir.

Düşük kan basıncı nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin en önemli nedeni beynin yetersiz kanlanmasıdır. Bunun sonu olarak da baş dönmesi, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği ortaya çıkar. Baygınlığa kadar varabilir.

Tansiyon düşüklüğü nasıl tedavi edilir
Tansiyon düşüklüğü belirtileri nelerdir? Tansiyon düşüklüğünün nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi? Tedavi, tesbit edilen hastalığa göre yapılır. Geçici tansiyon düşüklüğünde tuzlu ayran içirilirse faydası görülebilir.

Pek çok zaman tansiyon düşüklüğü ile kan şekerinin düşmesi karıştırılabilmektedir. Eğer şikayetleriniz kan şekerinizin düşmesinden kaynaklanıyorsa bir bardak bal şerbeti içmek de faydalı olacaktır. Fakat şikayetlerin devam etmesi halinde bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

alıntıdır