Uyumaya Yardımcı Gıdalar Nelerdir?

Uyumaya Yardımcı Gıdalar Nelerdir?

Muz

Eczaneden uykunuzu getirecek bir ilaç arıyorsanız, hemen vazgeçin ve manava gidin çünkü muz en iyi uyku ilaçlarından biridir. Serotonin ve melatonin dışında magnezyum da içeren bu meyve, kasları gevşetir ve sizi rahatlatır.

Papatya Çayı

Sakinleştirici özelliği sayesinde tüm gerginliklerde sizi gevşeten bir aracı olarak papatya çayı içebilirsiniz. Kaygılı, gergin ve sinirli olduğunuzda zor uyursunuz. Bu yüzden sizi gevşetecek olan papatya çayını için ve güzel bir uykuya hazırlanın.

Süt

Çocukken büyüklerimiz yatmadan önce bize ılık süt içirirdi hatırlıyor musunuz? Sizce sebebi neydi? Sağlıklı bir uyku için, ılık bir bardak süt için.

Süt içeriğinde bulunan trpisin etkisiyle serbestlenen ve organizma için gerekli bir aminoasit olan triptofan sayesinde beyniniz yatışır ve daha sağlıklı bir uykuya dalarsınız

Bal

Balın lezzeti hepimizce malum ve kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki uykuya ne katkısı var?

Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine bir kaşık bal ekleyin. Etkisini arttıracaktır.

Patates

Az miktarda fırında pişirilmiş patatesin iyi bir gece uykusuna yardımcı olabileceğini belki daha önce duymamıştınız. Midenizi yormayacağı gibi, içeriğindeki triptofan sayesinde asit seviyesini düşürür. Etkiyi artırmak için sütle karıştırıp püre olarak tüketebilirsiniz.

Yulaf

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan yulaf içeriğinde melatonin bulunur. Sütle karıştırabilir veya bir parça akçaağaç şerbetiyle tüketebilirsiniz. Kalbinizin dostu olan bademi her gün tüketmeye özen gösterin. Ancak uyku için ekstra etki istiyorsanız, bir avuç yiyebilirsiniz.

Badem

Kalbinizin dostu olan bademi her gün tüketmeye özen gösterin. Ancak uyku için ekstra etki istiyorsanız, bir avuç yiyebilirsiniz. Hem triptofan içeren, hem kalsiyum içeren badem, kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Keten Tohumu

Hayat her zaman çok iyi gitmez değil mi? Sıkıntıların içindeyken, kendinizi kötü hissettiğinizde, 2 kaşık keten tohumunu salatanıza ekleyin ve tüketin. Süt veya yoğurt içine de katabileceğiniz keten tohumu, Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve doğal bir moral vericidir.

Kepekli Ekmek

Papatya çayınıza bir kaşık bal ekleyip içerken yanında bir dilim kepek ekmeği tüketin. Vücuttaki insülin biraz serbest kalacak ve triptofan ile seratonine uyku vakti mesajı yollayacaktır.

Hindi

Güzel bir uyku için, uykudan 2-3 saat önce ince bir dilim kepek ekmeği üzerine küçük bir parça haşlanmış hindi koyup yiyebilirsiniz. İçeriğinde bulunan triptofan sayesinde midenizde bir rahatlama sağlar ve uykunuzun gelmesi için sinyaller göndermeye başlar.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Sağlık Genel
Ekleme Tarihi : 06.07.2018
Beğeniler: 13
Favoriler: 0
İzlenmeler: 266
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 02:20