Çocuk Edebiyatında Biyografi

Çocuk Edebiyatında Biyografi

Toplumun bilgi, beceri, davranışları ve eserleriyle insanlığın dünyasında belli yere sahip kişilerin yaşamlarını konu edinen edebiyat türüne biyografi denir. Tanınmış kişilerin yaşamını konu edinen bu eserler bilgilere dayalı olarak yazılmaktadır.

Biyografi türünden çocuk eğitiminde yararlanılmaktadır. Çocukların gelecek yaşamlarıyla ilgili yönlendirmede, toplum tarafından kabul görmüş, beğenilen saygı duyulan kişileri örnek alarak özdeşim kurarlar. Çocuklar için oluşturulacak biyografilerde çocuğun görelik ilkesi göz önünde bulundurularak yazılmalıdır. Anlatım tekniği, biyografinin etkili olmasında önemlidir. Biyografide yaşamı anlatılan kişi olağanüstü niteliklerle anlatılmamalı ve o kişiyle ilgili bilgiler doğru olmalıdır.

Eski Türk Edebiyatı ürünleri arasında yer alan tezkireler, biyografiden önceki biyografi niteliği taşıyan eserler olarak Türk edebiyatında yer edinmiştir.

Çocuklara yönelik biyografilerde ilk çalışmalar çevirilerdir. Edebiyatımızda çocuklara yönelik biyografiler arasında Falih Rıfkı Atay, Babanız Atatürk; Şükrü Enis Regü, Onlar da Çocuktu gibi eserler sayılabilir.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Edebiyat
Ekleme Tarihi : 02.01.2019
Beğeniler: 38
Favoriler: 0
İzlenmeler: 560
rank
favori
like
share