Ferritin Nedir?

Ferritin Nedir?

Vücudumuz hücrelerine oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerinde bulunan demiri kullanır. Yeterince demir olmadan kırmızı kan hücrelerimiz yeterli miktarda oksijen taşıyamaz. Çok fazla demir de vücut için sağlıklı olmamakla birlikte, hem düşüklüğü hem de yüksekliği altta yatan başka ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Ferritin vücutta demir ile aynı şey değildir, demiri depolayan ve gerektiğinde salgılayan proteine ferritin denilir. Ferritin vücuttaki kanın içinde dolaşmaktan çok hücrelerin içinde bulunur ve yeni kırmızı kan hücreleri üretilmesi gerekene kadar depolanır.

Zamanı geldiğinde vücut hücreleri ferritini salgılaması için uyarır. Ferritin daha sonra Transferrin isimli başka bir maddeyle birleşir. Transferrin ise ferritin ile birleşip onu yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşmakta olduğu yerlere taşıyan başka bir proteindir.

Yüksek veya düşük seviyelerde ferritin miktarı vücudunuzda bir problem olduğu anlamına gelebilir. Ne kadar çok ya da az ferritin o kadar çok ya da az demir miktarı demektir. İki türlü de bir ferritin testi yaptırmanız gerekmektedir. Normal ferritin değerleri kadınlar için 20 ile 500 ng/mL, erkekler için ise 20 ile 200 ng/mL arasında olmalıdır.

Ferritin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

-Açıklanamayan yorgunluk hali

-Baş dönmeleri

-Kronikleşmiş baş ağrıları

-Açıklanamayan halsizlik hali

-Kulaklarda çınlama

-Bacak ağrıları

-Nefes almada zorluk

-Sinirlilik

-Ten renginde solukluk

Eğer bu semptomlardan çoğu sizde varsa ferritin seviyeleriniz olması gerekenden düşük olabilir. Demir eksikliği aneminiz olabilir ya da anemik olabilirsiniz. Çok fazla adet kanaması ya da iç kanama da düşük ferritin seviyelerine sebep verebilir.

Ferritin seviyeleriniz düşükse garip bir şekilde kil, tebeşir gibi maddeleri yemeye istek bile duyabilirsiniz. Eğer ferritin eksikliğinin üstüne düşülmez ve ilgilenilmezse, yeterince kırmızı kan hücresi üretilmediğinden kalp krizine bile mahal verebilir.

Ferritin Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

-Karın ağrısı

-Kalp teklemesi ya da göğüs ağrıları

-Açıklanamayan halsizlik hali

-Eklem ağrıları

-Açıklanamayan yorgunluk hali

-Cinsel istekte azalma

-Saç kaybı

-Kilo kaybı

Bu semptomlarda çoğu sizde varsa ferritin seviyeleriniz olması gerekenden yüksek olabilir. Bunun sebebi hemokromatoz (Yenilen yemeklerden çok fazla demir alımına yol açan bir rahatsızlık), porfiri (sinir sitemini ve cildi etkileyen bir grup enzim eksikliği hastalığı), romatoid artrit (eklem iltihabı) ya da başka bir kronik iltihabi hastalık, karaciğer hastalığı, hipertiroidizm, lösemi, Hodgkin lösemisi ya da çok fazla alkol kullanımı olabilir.

Kaynaklar;

https://www.healthline.com

https://www.webmd.com

https://www.mayoclinic.org

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Kan Hastalıkları - Hematoloji
Ekleme Tarihi : 12.04.2019
Beğeniler: 30
Favoriler: 0
İzlenmeler: 530
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 21:00