İsilik Nedir?

İsilik Nedir?

Tıbbi adı “miliaria” olan isilik, sıcağa maruz kalma sonucu terin derinin altında sıkışıp kalması nedeniyle ortaya çıkan kabartılar ve kızarıklıklardır.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür, ancak çocukların ter kanalları henüz gelişimini tamamlamadığı için çocuklarda daha sık ortaya çıkar.

İsilik genellikle yaz aylarında meydana gelir ve kaşıntı ile rahatsızlığa sebep olur. Genellikle doktor tedavisi gerektirmese de daha çabuk iyileşebilmek için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Sebebi ter kanallarının tıkanmasıdır. Bebeklerde özellikle sıcak ve nemli havalarda sık rastlanır.

İsilik, deride küçük kırmızı ve kabarık noktalar halinde bir görüntüye yol açar ve kaşıntı ile batma hissine sebep olur. Sıklıkla kıyafet tarafından örtülen sırt, karın, ense, göğüs, kalça, kasık ve koltuk altı bölgelerinde gelişir.

İsilik neden olur?

Ter kanallarının tıkanması sonucu isilik oluşur. Ter, buharlaşmak yerine cildin altında sıkışıp kalır, bu da iltihaplanmaya ve döküntülere yol açar.

Bu ter kanallarının neden tıkandığı her zaman kesin olarak belli değildir ancak bazı etkenlerin isiliğe yol açtığı da bilinmektedir.

Bu etkenler ter kanallarının yeterince gelişmemiş olması (çocuklarda ve bebeklerde), tropikal iklimlerde bulunmak, çok fazla fiziksel aktivitede bulunup terlemek, aşırı sıcağa maruz kalmak, çok kalın giyinmek ya da sentetik kumaşlar giymek, çok uzun süre yatakta istirahat etmek gibi etkenlerdir.

İsilik nasıl geçer?
İsiliği tedavi etmenin ilk yolu, terlemeye yol açan sebebin ve ısının ortadan kaldırılmasıdır. Özellikle egzersiz sonrası terli kıyafetlerin derhal değiştirilmesi ve duş alınarak terin vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Vücudun serin tutulması önemlidir. Bunun dışında aşağıdaki yöntemler de tercih edilebilir:

1) Merhemler

Bazı ilaçlı merhemler isilik tedavisinde rahatlama sağlayarak komplikasyonların gelişimini önlerler. Örneğin kalamin içeren losyonlar kaşıntıyı giderir, aynı şekilde lanolin anhidr maddesi de ter kanallarının tıkanmasını önler ve yeni lezyonların oluşumunu durdurur. Çok ağır vakalarda topikal steroidler de kullanılabilir.

2) Yaşam tarzı değişiklikleri

Sıcak havalarda daha bol, açık renkli ve pamuklu kıyafetleri tercih etmelisiniz. Teri emen kumaşlar kullanmak daha sağlıklıdır. Yaz aylarında daha çok klimalı ortamlarda durmak gerekir.

Cildi kurutmayan bir sabun kullanarak soğuk duş almak, daha sonra havlu ile kurulanmak yerine vücudun kendiliğinden kurumasını beklemek de cildi rahatlatır.

İsilik oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak da ciltteki kaşıntı ve batma hissini önler. Asla petrol türevleri, mineral yağlar gibi içerikleri olan krem ve losyonları kullanmamak gerekir, bu ürünler ter kanallarını daha çok tıkar.

3) Bitkisel tedavi (ev tedavisi)

Bazı yöntemlerle evde isilik sorununu tedavi etmek ve cildi rahatlatmak da mümkündür. Özellikle bazı bitkiler kaşıntıyı gidermek ve iltihaplanmayı önlemek için son derece faydalı olabilir. Bu evde tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Yulaf banyosu:

Bir banyo küvetini ılık su ile doldurun, fazla sıcak olmasın, içerisine 1-2 fincan yulaf ekleyin. Daha sonra 15-20 dakika kadar bu küvetin içerisinde uzanın.

Bu işlemi 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz. Yulaf cildin arınmasına ve gözeneklerin açılmasına yardım eder. Ayrıca kaşıntıyı ve iltihaplanmayı da engeller ve rahatlatır.

Aloe vera jeli:

Taze aloe bitkisini alın ve ikiye bölün. İçerisindeki doğal jeli alın ve bir kaseye koyun. Bu jeli isilik olan kısımlara masaj yaparak sürün. Bu işlemi isilik geçene dek her gün, günde bir ya da iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin jeli hem anti bakteriyel hem de antiseptik özelliklere sahiptir, bu yüzden cilt döküntülerini azaltır ve rahatlama sağlar. İltihabı ve kızarıklığı giderir. Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Karbonat:

Bir kase soğuk su ile iki çorba kaşığı karbonatı karıştırın. Ardından bu karışımın içerisine temiz ve yumuşak bir el havlusunu daldırın, daha sonra cildinizin sorunlu bölgelerine hafifçe ovalayarak havluyu sürün. Bu karışımı cildinizde birkaç dakika bekletin, daha sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyin.

Her gün, günde bir veya iki kez bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Karbonatın anti bakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyon gelişimi engellenir ve cilt yatışır.

Buz küpleri:

Yumuşak ve temiz bir havlunun içerisine 2-3 buz küpü koyun ve cildin sorunlu bölgelerine nazikçe uygulayın. Havluyu cildin üzerinde tutabildiğiniz kadar tutun. Dilerseniz içme suyunun içine buzları atıp erimelerini bekleyebilir, daha sonra bu suya havluyu sokup aynı şekilde cildinize havluyu yerleştirebilirsiniz.

Kaşıntı ve rahatsızlık hissi yaşadığınız her an bu işlemi uygulayabilirsiniz. Buz cildi rahatlatacak, kızarıklığı ve rahatsızlığı giderecektir.

Bal:

İsilik sorunu olan bölgeleri iyice temizleyin ve ardından balı direkt olarak üzerine sürün. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi yıkayarak temizleyin. Bu işlemi isilik sorunu geçene dek günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Balın anti bakteriyel ve nemlendirici özelliği vardı ve bu sebeple cildi yatıştırır, kaşıntıyı ve rahatsızlığı rahatlatır, bir yandan da cildinizi nemlendirerek besler.

Salatalık:

Salatalığı soyun ve uzun ince dilimler halinde doğrayın. Bu dilimleri buzdolabına koyarak soğumalarını bekleyin, daha sonra isilik sorunu olan bölgelere yerleştirin ve oda sıcaklığına dönene dek ciltte tutun. Dilerseniz işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Her gün bu işlemi uygulamanızda bir sakınca bulunmuyor. Salatalık cildi yatıştırır, serinletir ve yanma ile batma hissinin geçmesine yardımcı olur.


Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-rash/diagnosis-treatment/drc-20373282

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Dermatology/Pages/Heat-Rash-Miliaria.aspx

http://www.stylecraze.com/articles/effective-home-remedies-for-prickly-heat/#gref
alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Cilt Hastalıkları
Ekleme Tarihi : 14.04.2019
Beğeniler: 23
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 15:25