Bebeklerde İsilik

Bebeklerde İsilik

Çocuklar ve özellikle bebekler isilik sorunundan daha çok etkilenir. Bebeklerin ter bezleri henüz yeterince gelişmemiştir ve ciltleri çok sık değişen ısıya tahammül edemez. Bebeklerde genellikle yüzde ve ense ile kasıklarda daha çok isilik oluşur.

Çoğu zaman isilik çok ciddi bir durum değildir, kendiliğinden iyileşir ve zararsızdır. Ancak kaşıntıya yol açtığı için bebeğinizin rahatsız hissedip huysuzlanmasına neden olabilir.

İsilik tedavi olmadan da kendiliğinden iyileşecektir. Eğer çocuğunuzun isiliği birkaç günden daha uzun sürerse ya da ağırlaşırsa doktor muayenesi olmak en doğru seçimdir. Eğer bebeğinizde aşırı ağrı ve isilik etrafında şişme oluyorsa, ciltteki kabartılardan irin akıyorsa, lenf bezleri şişmişse, ateşi varsa ve titriyorsa, hasta görünüyorsa derhal bir sağlık kurumuna müracaat etmelisiniz.

Bebeğinize yardımcı olmak için hafif vakalarda tedavi uygulamak son derece kolaydır. Bebeğinizi serin tutmaya çalışın ve terlemesini önleyin. Mümkünse kıyafetlerini çıkarın, fazla kıyafet giydirmeyin.

Bebeğinize kurutmayan sabun kullanarak ılık banyolar yaptırın. Banyoda sonra bebeğinizi havlu ile kurulamayın, vücudunun kendi kendine kurumasını bekleyin. Bebeğinizin oda sıcaklığını 16-20 derece arasında tutun ve havalandırın.

Bebeğinize geniş kıyafetler giydirin ve ince, pamuklu kıyafetleri tercih edin. Asla sıkı ve dar kıyafetler giydirmeyin. Krem ya da merhem sürmeyin, bu gözeneklerini tıkayarak daha çok rahatsızlık verecektir.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-rash/diagnosis-treatment/drc-20373282

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Dermatology/Pages/Heat-Rash-Miliaria.aspx

http://www.stylecraze.com/articles/effective-home-remedies-for-prickly-heat/#gref

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Çocuk Sağlığı
Ekleme Tarihi : 14.04.2019
Beğeniler: 25
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 16:50