Karın Şişkinliğinin Nedenleri

Karın Şişkinliğinin Nedenleri

Midede ve karında şişkinlik günümüzde en sık rastlanan problemlerden biridir. Bunun sebebi genellikle dengesiz beslenme, aşırı stres ve hareketsizliktir. Karın şişkinliği son derece rahatsızlık verici olabilir. Özellikle de gaz çıkarma ihtiyacı hissettiğiniz zaman utanabilirsiniz.

Bu durum çoğu zaman ciddi bir nedenden kaynaklanmasa da bazen otoimmün tepkiler, alerji ya da mide kanseri gibi daha ciddi durumları işaret ediyor olabilir. Ancak yediklerinize dikkat ederek de bu durumdan kurtulmanız mümkündür.

Karın şişkinliği neden olur?

1) Gaz ve hava yutmak

Karın şişkinliğinin en yaygın sebebi gazdır, özellikle yemeklerden sonra bu problem yaşanır. Tam olarak sindirilememiş besinler parçalanmaya başladığında sindirim kanallarında gaz oluşur, aynı şekilde hava yuttuğumuzda da gaz problemi yaşarız. Kişide gaz sorununa yol açan bazı durumlar vardır.

Baklagiller, brokoli, lahana, karnabahar ve gazlı içecekler gibi bazı gıdalar, çok hızlı yemek yemek, sakız çiğnemek, sigara içmek gibi bazı durumlar gaz oluşumunu tetikler. Eğer vücuttan gaz atımı olmazsa bu gaz karında şişkinliğe yol açar.

2) Tuz

Vücudumuzun belli bir miktar tuza ihtiyacı vardır ancak çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan fazlasını tüketiriz. Fazla tuz ise vücutta su toplanmasına, kalp problemlerine ve yüksek tansiyona yol açar.

Yalnızca fazla tuzlu yiyeceklerde değil, aynı zamanda paketlenmiş gıdalar ve fast food gibi yiyeceklerde de bol miktarda tuz bulunur. Bu fazla tuza maruz kalmamak için aldığınız paketli ürünlerin içeriklerini okuyun ve tuz oranlarına bakın.

3) Susuz kalmak

Çok tuzlu yemek yediğinizde, çok alkol tükettiğinizde ya da çok kafeinli içecekler tükettiğinizde ertesi gün susuz kaldığınızı ve şişkinlik yaşadığınızı fark ettiğiniz olmuştur. Susuz kalmak karında şişkinliğe sebep olabilir.

Susuzluk ve elektrolit dengesinin bozulması sindirimin durmasına sebep olur ve bu da vücutta hazımsızlığa yol açar. Ayrıca kabızlık ve gaz durumu da yaşanır. Ne kadar çok su tüketilirse bağırsaklar o kadar sağlıklı ve düzgün çalışır.

4) Ödem (vücutta su birikmesi)

Bazen vücuttaki sıvılar karın, kasık gibi bölgelerde birikir ve bu da karında şişkinliğe ve geçici kilo alımına neden olur. Ödemle birlikte kıyafetlerin dar gelmesi, şişkinlik ve eklemlerin etrafında ağrı ile ciltte gerginlik hissi de yaşanabilir.

Bunun sebebi regl dönemi, fazla tuz tüketi vb. basit nedenler olsa da bazen karın enfeksiyonları, karaciğer hastalığı ya da kanser gibi durumlar da karın bölgesinde ödeme sebep olur. Sarılık, hepatit gibi durumlar da karında şişmeye neden olurlar.

5) Çok fazla karbonhidrat tüketmek

Karbonhidratlar vücuda çabuk harcanabilecek yakıt sağlarlar. Ancak çok fazla karbonhidrat tüketmek vücutta su toplanmasına neden olabilir. Karbonhidratlar vücudunuza ne kadar hızlı girerse su birikmesi de o kadar çabuk gelişir.

Beyaz ekmek, şeker, pastane ürünleri ve şekerli içecekler gibi basit karbonhidratlar kan dolaşımına son derece hızlı bir şekilde karışır. Tam taneli gıdalar, meyveler ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlar ise daha uzun sürede sindirilirler ve böyle sorunlara yol açmazlar.

6) Kabızlık

Kabızlık, karında şişkinliğin en yaygın sebeplerinden biridir. Bu durum, dışkının bağırsaklarda kapalı kalmasına yol açar ve karında sertlik, doluluk hissi, ağrı, hazımsızlık ve gaza yol açar. Kabızlığın sebebi ise genellikle az lif tüketmek, yeterince su içmemek, çok az hareket etmek ve strese maruz kalmaktır.

7) Besin hassasiyetleri ve gıda alerjisi

Gaz ve karın şişkinliğinin en çok görülen sebeplerinden bir diğeri de besin alerjileri ve gıda intoleransıdır. Özellikle süt ürünleri, glütenli gıdalar ve bazı karbonhidrat çeşitleri mide ve bağırsaklarda gaza yol açabilir.

Gıda alerjileri ise çok yaygındır ve kişinin birçok gıdaya alerjisi olabilir ancak bunu anlamak için alerji testi yaptırmak gereklidir. Her bünyenin farklı bir gıdaya karşı hassasiyeti olabilir. Bazı kişilerin sindirim sisteminde bazı gıdalar olması gerektiği gibi sindirilemeyebilir.

8) Aşırı yemek

Midemiz oldukça küçük bir organdır ve fazla yemek yediğimiz zaman her ne kadar genişleyebilse de kişide hazımsızlık ve şişlik hissine yol açar. Özellikle de tuzlu ve karbonhidratlı gıdaların çok tüketilmesi bu duruma sebep olur. Sofrada doymaya başladığınızı hissettiğiniz an yemek yemeyi bırakmalısınız.

9) Süt ve süt ürünleri

Süt ve dondurma gibi ürünlerde gaz, karın ağrısı ve şişkinlik problemine yol açabilir çünkü bazı insanların sindirim sistemi laktoz adındaki süt şekerini kolayca sindiremez. Bu durum genellikle çok ciddi bir sorun değildir ancak yine de süt ve süt ürünlerinde uzak durmakta fayda vardır.

Bazı ilaçlar bu ürünleri daha rahat sindirebilmenize yardımcı olabilir. Ancak laktoz intoleransı, süt ve süt ürünlerine olan alerji ile aynı şey değildir. Alerji durumunda bağışıklık sisteminiz bu ürünleri yabancı madde olarak görür ve kurdeşen, kusma, kanlı dışkı gibi sorunlar yaşanabilir.

10) Fruktoz

Meyve şekeri olarak da bilinen fruktozun bazı bünyeler tarafından sindirilmesi daha zor olabilir. Bu da aynı laktozda olduğu gibi gaz, şişkinlik ve ağrı sorunlarına yol açmaktadır. Birçok gıdada mısır şurubu formunda fruktoz bulunur.

Ayrıca bazı meyvelerde, balda, soğanda ve sarımsakta da fruktoz bulunmaktadır. Eğer bünyeniz bu şekeri sindiremiyorsa bunlardan uzak durmak yararlı olacaktır.

11) Regl dönemi

Regl öncesi sendromu olarak da bilinen PMS durumu bazı kadınlarda yorgunluk, ağrı ve hassasiyet gibi sorunlara yol açabilir. Bu durum regl döneminden yaklaşık bir hafta kadar önce başlar.

Bu dönemde vücutta su tutma, şişkinlik gibi sorunlar yaşanması doğaldır. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de hormonların rol oynadığı düşünülmektedir. Bundan kurtulmak için egzersiz yapmak ve çok tuzlu, şekerli, karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

12) Diğer nedenler

İrritabl (huzursuz) bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, ülser, kilo almak, hormonlar, bağırsak parazitleri, anoreksi, bulimia, stres, anksiyete, depresyon gibi durumlar da karında şişkinliğe yol açabilir.

Ayrıca mide ve yumurtalık kanserleri, karaciğer hastalıkları, börbek yetmezliği ya da kognestif kalp yetmezliği ile çölyak hastalığı, glüten intoleransı, pankreas yetersizliği gibi ciddi durumlar da şişkinliğe yol açar.

Karın şişkinliği nasıl giderilir?

1) Doktora danışın

Karın şişkinliğine bir sürü farklı durum yol açabildiği için yapılacak ilk iş bir doktora gidip muayene olarak altta yatan sebebin belirlenmesidir. Doktorunuz çeşitli testler ve tanı yöntemleri ile sorunu saptayabilir.

Dışkı testi, kan testi, ultrason, nefes testi, endoskopi, kolonoskopi, biyopsi gibi çeşitli analiz yöntemleri ile şişkinliğe yol açan durumlar saptanıp bu durumlara yönelik tedavi uygulanabilir. Böylece şişkinlik de ortadan kalkmış olur.

2) Egzersiz yapın

Fiziksel olarak aktif olmak bağırsakların da normal ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesine yardımcı olur, kabızlıklar savaşır. Bunun için günde en az yarım saat egzersiz yapmak yeterli olacaktır.

Ayrıca şekerli sporcu içeceklerinden de uzak durmanız gerekir. Ancak egzersiz yaparken aşırıya kaçmamalısınız yoksa vücudun stres seviyesi arttığından daha fazla şişkinlik hissedebilirsiniz.

3) Bol su için

Şişkinlikten kurtulmak ve yediğiniz lifli gıdaların işlerini yapabilmesine yardım etmek için yeterince su tüketmeniz önemlidir. Günlük ideal su miktarı her bünye için farklıdır ancak günde en az 6-8 bardak su tüketmek hemen hemen herkes için geçerlidir.

Aynı zamanda karbonhidratlı, asitli, gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız. Bunun yanında alkol ve kafeinli içecekler de sizi daha çok susuz bırakacağından fazla tüketmemelisiniz. En iyi sıvı tüketme yöntemi su ve bitki çayı içmektir.

4) Stresten uzak durun

Gerilmek, üzülmek, yorulmak gibi kişiyi strese sokan durumlar bağırsakların hareketini etkiler. Bu da size gaz, hazımsızlık, şişkinlik gibi problemler olarak geri döner. Stres, beyin ve sindirim sistemi arasındaki iletişimi etkiler. Ayrıca kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur ve sindirim sistemi olumsuz etkilenir.

5) Hayat tarzınızda değişiklikler yapın

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde karın şişkinliğinden kurtulabilmeniz mümkündür. Eğer fazla kiloluysanız öncelikle kilo vermeniz gerekir.

Ayrıca gaz oluşumunu engellemek için sakız çiğnememek, gazlı içecek tüketmemek, baklagiller ve lahana, karnabahar gibi gazlı gıdalar tüketmemek, yavaş ve küçük lokmalarla yemek, laktozsuz süt ürünleri kullanmak gibi alışkanlıklar şişkinlikle savaşır.

Buna ek olarak probiyotik içeren yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi gıdaları tüketmek de sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakterileri destekler ve bağırsak florasını düzenleyerek şişkinliği önleyebilir.

6) Masaj yapın

Karna yapılan masajlar da şişkinliğin azalmasına yardımcı olabilir. Günde iki ya da üç kez, on beşer dakikalık karın masajları hem bağırsak hareketlerini destekler hem de depresyon, anksiyete gibi sorunlarla savaşarak şişkinliği giderebilir.

Kaynaklar:

https://draxe.com/bloated-stomach/

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-bloating-reasons

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Sindirim Sistemi Hastalıkları
Ekleme Tarihi : 09.05.2019
Beğeniler: 22
Favoriler: 0
İzlenmeler: 348
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 12:40