Fındık Yağının Faydaları

Fındık Yağının Faydaları

Fındık mucizevi bir besindir. Vücudumuzda çok fazla yarar sağlamaktadır. Kolesterolden, kansızlığa, cilt yenilemesinden enerjiye kadar, pek çok noktada faydaları saymakla bitmez. Bol miktarda E vitamini içeren fındık, yağı ile de şifa vermeye devam ediyor.

Fındık yağının faydaları nelerdir?

Fındık yağı, preslenerek yapılan bir yağdır. Fındık yağı içinde %80 oleik asit, %12 linoleik asit, E vitamini, kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bulundurmaktadır. Oleik asit, yüksek tansiyon riskini azaltmakta, kötü kolesterolü düşürmekte, iyi kolesterolü arttırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlamakta, diyabetli hastalarda insülin ihtiyacını azaltmakta, kan şekerini düzenlemektedir. Tümör gelişimini engelleyerek, kansere karşı koruyucu olmaktadır. Fındık yağında B1, B2, B6 ve E vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Fındık yağı vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenleyen B grubu vitaminlerinin en önemli kaynağıdır. Bu nedenle damar sertliğini ve damar tıkanıklığını engeller, kalp krizi geçirme ve kalp hastalıklarına karşı korur. Kısırlığa ve üreme sistemine etkili olur.

Hücrelerden, doku ve organlara kadar yaşlanmayı yavaşlatır. Kanser hastalığının gelişimine engel olur. Yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden, çocuklarda kemik ve diş oluşumuna yardımcı olur. Menopoz sonrası kemik yapısını kuvvetlendirir. Yüksek miktarda E vitamini içerdiğinden, alyuvarların parçalanmasını engelleyerek kansızlığa karşı koyar. Cilt yapısında düzelme sağlar. Varislere ve saçlara faydalıdır.

Nerelerde kullanılır?

Doğum öncesi ve sonrası, cildin esnekliğini sağlayan ve cilt çatlaklarını gidermek için masaj ile sürülür. Selülitte sıkıştırıcı etkisi vardır. Kuru ciltlerde nemlendirici olarak kullanılır. Yanma derecesi diğer yağlara göre çok yüksektir. Yaklaşık 220 dereceye kadar yanma derecesi vardır. Böylece diğer yağlarda oluşan toksik etkisi yoktur. Rahatlıkla kızartmalarda kullanılabilir. Renksiz ve kokusuz olduğundan, rahatlıkla tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir veya günde 1 tatlı kaşığı içilebilir.

alıntıdır