Baca Nasıl Temizlenir?

Baca Nasıl Temizlenir?

Özellikle soba kullananların bacaları çok daha çabuk kirlenmekte ve tıkanmaktadır. Eğer bacanızı kendiniz kontrol edip temizleyecekseniz, bazı uygulamaları paylaşmak faydalı olacaktır. Buna göre, öncelikle bir ayna parçasını bacanın içine tutarak, yukarıyı gösterecek şekilde ayarlayın ve bakın. Bacanızda herhangi bir şey yoksa, tel ya da bir çamaşır ipinin ucuna içi su dolu 1 litrelik pet şişeyi bağlayıp bacadan aşağıya sallandırın. Eğer bacanız tıkalı ve katranlaşma oluşmuşsa, evin içinden telle çıkarmayı deneyin. Bu uygulamalarınız başarılı olmazsa, demir çubuğun ucuna bir bez bağlayın ve gazyağı ile ıslatın.

Hazırladığınız gazyağlı çubuğu yaktıktan sonra, yavaşça yukarı kaldırın, ateşin etkisiyle oluşan katranlaşma yanmaya başlayacaktır. Katranlaşmanın tamamen yanmasıyla çubuğun ateşinin sönmesini sağlayın. Her ihtimali düşünerek yanınızda bir miktar su bulundurun.

Söndükten sonra tekrar içi su dolu pet şişeyi sarkıtın ve bacanın açılmasını sağlayın. Büyük ihtimalle artık bacanız temizlenmiş durumdadır. Önemli bir konu da, şayet kendiniz yapmak istemiyorsanız, bağlı olduğunuz ilçenin itfaiye müdürlüklerinden baca temizliği konusunda yardım almanız çok daha uygun olacaktır.

Bacalarınız için alınması gereken önlemler

Bacalarda kesinlikle baca başlığı kullanmalısınız. Rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli olan gazlar geri tepebilir, sağlığınızda ciddi sorunlar ve zehirlenmelere neden olabilir. Bacaların yalıtımlı olması da oldukça önemlidir. Yalıtımı olmayan bacalar, hızlıca soğurlar ve soğuyan bacalarda sıcak gazın içinde bulunan nem yoğunlaşır. Bu da bacalarınızın daha çabuk tıkanmasına ve duvarlarınızda lekelere yol açar.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Pratik Bilgiler
Ekleme Tarihi : 09.06.2019
Beğeniler: 29
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 12:00