Bit Nedir?

Bit Nedir?

Bit kelimesi genellikle insanlara çok ürkütücü gelmektedir. Bit sadece insanlarda bulunmaz. Diğer canlılarda da bulunabilir. Bit ile ilgili bilenen en önemli yanlış bitin pis ortamlarda, pis saçlarda, pis vücut da bulunmasıdır. Aksine bit temiz saçlarda ya da temiz vücutta da bulunabilmektedir. Bit saçlarda olduğu gibi vücutta ve kasık bölgesinde de görülmektedir. Fakat en sık saçlar da görülmektedir. Bitler bölgeye üç evrede yerleşmektedir. Bu evreler; yumurta evresi, lavra evresi ve son olarak erişkin evresidir.

Bit Nasıl Bulaşır?
Bit bulaşıcıdır. Bitin her yerde her coğrafya da görülebilir. Bir kişi bit bulunan kişi ile aynı ortamda bulunarak onunla temas ederse bit bulaşır. Bit genellikle 3-10 yaş aralığında bulunan çocuklar da ve özellikle kız çocuklarında görülmektedir Kız çocuklarının saçları uzun olduğu için bit daha rahat bulaşmaktadır. Bitli biriyle aynı sosyal ortamda bulunulması o kişinin yastığının, kıyafetlerinin kullanılması bitin karşı tarafa geçmesine neden olmaktadır. Bit kendi kendine oluşmaz. Bir kişinin bitlenmesi demen bitli bir ortam ya da kişi ile temas ettiği anlamına gelmektedir. Ayrıca kuaför ortamları da bitin yayılmasına neden olmaktadır.

Bitin bulaştığı direk olarak anlaşılmaz. Çünkü bitler ilk evrede kepek görünümündedir. Kepek görünümde olan bitler saçlara yapışmaktadır. Saça yapışan bitler yıkama ya da tarama yoluyla geçmez. Bitler şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Kaşıntı özellikle ense diplerinde başlar. Bu kaşıntı zamanla bütün bölgeye yayılabileceği gibi tek bölgede de kalabilir. Önlem alınmaz ise bitler bütün kıllara yayılabilir ve yapışabilir.

alıntıdır