Altın Maymunlar

Altın Maymunlar

Altın maymun yeterince keşfedilmemiş, ancak üst yanları ve sırtında altın rengi yama ile kolayca tanınabilir primattır. (Bütün maymun türlerini kapsayan memeliler takımına verilen ad.) Bu hayvan Orta Afrika’ya özgü Eski Dünya maymunudur. Geçmişte, Altın maymun, mavi maymunun bir alt türü olarak kabul edilmiştir. Aslında, bu iki maymun yakından ilişkili ve çok benzerdir.

Ormanların devam eden bölünmüşlükleri, türlerin parçalanmasına yol açmıştır ve Cercopithecus türleri, yerel çevreye uyum sağladıkları topluluklarda yaşamıştır.

Sonuç olarak, Altın maymun Mavi maymundan ayrı kalmıştır. Bu nesli tükenmekte olan hayvan, Mavi maymunun sekiz alt türünden biridir. Altın maymunun dişileri daha az renklendirilmiş kahverengi renklerin yanı sıra daha açık renkler de sergilemektedir.

Altın maymunun doğal aralığı, Orta Afrika’nın Virunga volkanik dağlarıyla sınırlıdır, bu hayvanlar 4 milli parkta bulunmaktadır. (Mgahinga (güney-batı Uganda), Volkanlar (kuzey-batı Ruanda), Virunga ve Kahuzi (Kongo Cumhuriyeti) Bu tür için ideal habitat yeterli meyve ve bambu ile yayla ormanıdır.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Hayvanlar Alemi
Ekleme Tarihi : 12.07.2019
Beğeniler: 33
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 23:55