Ganglion Kisti Nedir?

Ganglion Kisti Nedir?

Bu kistler kanserli olmayan, iyi huylu şişliklerdir ve genellikle tendon ya da eklemlerin etrafında, özellikle el bilekleri ya da elde ortaya çıkarlar. Ayrıca ayak bilekleri ve ayaklarda da görülebilirler. Çoğunlukla yuvarlak ya da oval biçimde olurlar ve içleri jöle kıvamında bir sıvıyla kaplıdır.

Küçük ganglion kistleri bir bezelye tanesi boyutunda olurken büyük kistlerin çapı 2,5 santimetreyi bulabilir. Ganglion kistlerine bastırdığınız zaman acı hissi oluşabilir, bunun sebebi yakınlardaki bir sinire baskı yapmasıdır. Eklem hareketini engelleyebilirler.

Genellikle zararsızdırlar ve nadiren acıya sebep olurlar. Ancak eğer bir ağrı, sızı ya da rahatsızlık hissine neden olmuyorlarsa tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden kaybolurlar ancak bu birkaç yıl sürebilir.

Doktorunuz bu kistleri genellikle iğne yardımıyla akıtarak tedavi eder ya da ameliyat ile bu kistleri çıkartabilir. Ancak eğer kist çok büyük değilse ve bir şikayetiniz yoksa tedavi gerekmez. Neden oluştukları ise hala net olarak bilinmemektedir.

Ganglion kisti belirtileri
Ganglion-cyst

1) Ganglion kistleri nerede oluşur?

Bu tür kistler genellikle el ve ayak bilekleri ile el ve ayağın kendisinde, eklem ve tendonların etrafında ortaya çıkar. Ancak diğer eklemlerde ve tendonlarda da ortaya çıkabilirler, bu da normal bir durumdur.

2) Boyutları ve şekli nasıldır?

Genellikle yuvarlak ya da oval biçiminde olurlar ve çapları 2,5 santimetrenin altındadır. Bazıları o kadar küçüktür ki hissetmek bile mümkün değildir. Eğer ganglion kistinin oluştuğu bölgedeki eklemi çok sık kullanırsanız bu kistler büyüyebilir.

3) Ganglion kistleri ağrı yapar mı?

Çoğunlukla ağrısız ve zararsızdırlar. Eğer bir sinire baskı yapıyorlarsa, küçük olsalar bile ağrıya ve acıya sebep olabilirler. Bununla beraber karıncalanma, hissizlik ve kas güçsüzlüğüne de yol açabilirler.

Ganglion kisti neden olur?
Bu kistlerin neden oluştuğu tam olarak belirlenememiştir. Ancak bir teoriye göre fiziksel travmalar eklem dokularının parçalanmasına sebep olarak bu eklemlerde kistler oluşmasına sebep olmaktadır.

En kabul gören teoriye göre ise eklem kapsülü ya da tendon kılıfında oluşan bir sakatlık buradaki eklem dokusunun dışarı fırlamasına yol açmaktadır ve ganglion kistleri de böyle oluşmaktadır.

Ganglion kisti oluşması riskini arttıran bazı etkenler de vardır. Bunlardan bazıları ise şöyledir: bu kistler 20-40 yaş arasındaki kadınlarda diğer gruplara oranla daha sık görülür, osteoartrit durumlarına sahip ya da parmak eklemlerinde artrit bulunan kişilerde daha sık görülür, aynı şekilde eklem ya da tendon sakatlanmalarından sonra da ganglion kisti gelişebilir.

Ganglion kisti tanısı ve tedavisi
1) Tanı

Fiziksel muayene ile doktorunuz ganglion kistlerini saptayabilir. Kiste basınç uygulamak kistin hassasiyet ya da rahatsızlık verip vermediğini anlamak için gerekli olabilir. Doktorunuz kistin sıvı mı yoksa katı mı dolu olduğuna bakmak için kiste ışık tutabilir.

Bununla beraber doktorunuz röntgen, ultrason ya da manyetik rezonans (mr) gibi görüntüleme yöntemlerini kullanarak da ganglion kistini saptayabilir ve altında bir tümör ya da artrit durumu olup olmadığını anlar. Bu yöntemlerle gizli kistler de saptanabilir.

2) Tedavi

Tedavisinde ise çeşitli yöntemler kullanılır. Ancak genellikle tedavi gerektirmeden bu kistler kendiliğinden geçer. Doktorunuz öncelikle zamana bırakarak kistin gelişimini izlemenizi önerebilir. Eğer kist ağrı ve rahatsızlık veriyorsa doktorunuz şu yöntemleri önerebilir:

İmmobilizasyon (hareketsizleştirme)

Fiziksel aktiviteler ganglion kistlerinin büyümesine yol açtığı için bu kistlerin bulunduğu eklemin geçici olarak bir atel ya da splint yardımı ile hareketsiz bırakılması kistin büyümemesi için yardımcı olabilir. Aynı şekilde eklem hareket ettirildiğinde kistler sinirlere baskı yaparak acıya da sebep olabilir, hareketsizleştirme buna da yardımcı olup ağrınızı kesecektir. Ancak bu aletler uzun süre kullanılmamalıdır zira çevredeki kas dokularını zayıflatabilirler.

Aspirasyon tedavisi

Aspirasyon tedavisi, bir iğne ve şırınga yardımı ile kistin içindeki sıvının akıtılması yöntemidir ve bir genel cerrah tarafından uygulanabilir. Ayakta tedavi yöntemidir ve kolay bir işlemdir. Gerekli görüldüğünde doktorunuz ganglion kistinin tekrarlamaması için kist olan bölgeye steroidli ilaç enjekte edebilir. Ardından bu bölge bandajla kapatılır. Genellikle bu yöntem tercih edilir ve başarı oranı yüksektir.

Ameliyat

Ganglion kistini çıkarmak için açık ya da kapalı ameliyat uygulanabilir. Açık ameliyatlarda genellikle 5 cm boyunda bir kesik atılarak kist dışarı çıkartılır. Kapalı ameliyatlarda çok daha küçük bir kesik atılır ve minik bir kamera kullanılarak deliğin içerisinden eklemin içine bakılır, daha sonra kist dışarı çıkartılır. Genellikle lokal anestezi tercih edilir ve kolay ameliyatlardır. Tercihe göre genel anestezi de tercih edilebilir, bu tercih cerraha bırakılır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Kiste kesinlikle ağır bir objeyle vurulmamalıdır. Ayrıca kist kesinlikle patlatılmaya çalışılmamalı, içerisine asla ve asla iğne daldırılıp delinmemelidir. Tüm bu yöntemler enfeksiyona yol açarak sağlığınızı ciddi şekilde etkiler.

Ganglion kisti bitkisel tedavi
1) Siyah poşet çay

Siyah çayın asidik yapısı ganglion kistinin iyileşmesini sağlar ve daha da büyüyüp kötüleşmesini engeller. Çayın iltihaplanmayı engelleyici yapısı aynı zamanda ağrıyı ve şişliği de dindirir.

Bunun için bir bardak sıcak suya 5 dakika kadar siyah poşet çay koyun ve demleyin. Daha sonra poşet çayı çıkarın ve fazla suyu sıkarak akıtın. Poşet nemli ve ılıkken kist olan bölgeye yerleştirin ve 10 dakika kadar bekleyin. Günde birkaç kez, birkaç gün boyunca tekrarlayın.

2) Buhur yağı

Etkili bir damar büzücü olan bu yağ kistin boyutunun küçülmesine yardım eder ve yeniden oluşmasını engeller. Ayrıca ağrıyı da dindirir. Bunun için kistin üzerine iki damla buhur yağı sürün ve temiz, yumuşak bir bandajla sarın. Günde bir kez uygulayın, birkaç hafta kullanabilirsiniz.

3) Zencefil

Eğer kist aşırı ağrıya sebep oluyorsa çare zencefil olabilir zira bu bitkinin iltihap giderici ve ağrı kesici etkisi vardır. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz, bunun için 10 dakika kadar kaynar suya bir dilim kök zencefil atın ve demleyin. Dilerseniz zencefili gıda takviyesi olarak da kullanabilirsiniz.

4) Zerdeçal

Zerdeçal da ağrıyı keser ve iltihaplanmayı giderir. Kök zerdeçalın suyunu çıkarın ve kist olan bölgeye direkt olarak günde 2-3 defa, birkaç gün boyunca sürün. Dilerseniz zerdeçalı gıda takviyesi olarak da kullanabilirsiniz.

5) Aloe vera

Bu bitki şişliği ve ağrıyı giderir, iltihaplanmayı alır. Taze aloe bitkisinin yaprağını kesin ve içerisinden jelini çıkarın. Bu jeli kistli bölgeye sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayın.

6) Çay ağacı yağı

Anti mikrobik ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde bu yağ kistin iyileşmesine ve ağrının dinmesine yardımcı olur. 2 damla çay ağacı yağını 2 damla Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve bu karışımı kistin üzerine sürün. Daha sonra bandajla sarın. Kist geçene dek günde bir kez uygulayabilirsiniz.

7) Elma sirkesi

Bu sirke milyonlarca hastalığın tedavisinde kullanılan bir üründür çünkü iltihaplanmayı önler. Ganglion kisti için kullanacaksanız elma sirkesi ile bir miktar karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirin. Bu macunu kistin üzerine sürün. Birkaç dakika beklettikten sonra yıkayarak temizleyin. Günde bir kez uygulayın ve en az bir ay kadar kullanın.

Kaynaklar:

https://www.nhs.uk/conditions/ganglion/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ganglion-cyst/symptoms-causes/syc-20351156

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Sağlık Soruları
Ekleme Tarihi : 07.09.2019
Beğeniler: 25
Favoriler: 0
İzlenmeler: 398
rank
favori
like
share