İlişki içindeki Kavgalar

İlişki içindeki Kavgalar

Uzmanlar, ilişkileri içinde kavga etmeyen çiftlerin aralarında tutku ve heyecanın bittiğini söylüyor. Yani, kavga etmek bir ilişkiyi ayakta tutmak için gereklidir. Fakat, kavgaları yaparken karşılıklı kırmadan ve ağır konuşmadan yapmak da gerekiyor. Kavga ederken düzeyli olmak, kavga etmek kadar ilişkiniz için gereklidir.

Pek çok kavga da sinirle söylenen sözler size ve ilişkinize ciddi zararlar verir. Özellikle yıkıcı ve yaralayıcı sözler karşınızda ki insanda ciddi izler bırakabilir. Bu nedenle gizli kırgınlıklar yaratmamak gereklidir.

Kavganın en şiddetli noktasında boşanmak istiyorum genellikle ilk söylenen sözdür. En ufak tartışama da bile bu sözün ağzınızdan çıkmasına izin veriyorsanız, eşinizin size olan güvenini hızla sarsıyorsunuz demektir. Bu söz, sadece ayrılma kararını kesin olarak almadıkça söylenmemelidir.

Aynı baban ya da annen gibisin sözü, onu başkası ile bir tutmaktır. Üstelik aile içinde insanları kusurunu birinin yüzüne vurmak, karşınızda ki insanı ciddi manada yaralar. Aynı hatanın her kavgada sürekli yapılması, iç dünyada birikim yaparak şiddetli patlamalara yol açar.

Kavga esnasında söylenen tam bir ödleksin ya da korkaksın kelimesi karşınızda ki insanı bir anda savunmaya geçirebilir. Ufak tartışmaları içinden çıkılmayacak büyük olaylara dönüştürebilir. Bu tip bir sözü söylemektense kendinizi bir müddet o ortamdan uzaklaştırmak ve sakinleşmek gereklidir. Sakinleşince daha iyi düşünüceğinizi unutmayın.

Kavga ederken sürekli geçmişe takılmak ve geçmişte olanları kavgaya taşımak kavganın daha da büyümesi demektir. Her kavga kendine özgü ve o ana özel konulardandır. Siz var olan konuyu çözmeye odaklanın. Geçmişte olanlar kavgayı büyütmekten başka hiçbir şeyi çözmez.

Yaptığınız kavgada her şey senin yüzünden kelimesi yerine bunu neden yapıyoruz kelimesini kullanmak çok önemlidir. Böylece, sorunun birlikte çözülmesi gerekliliğini vurgulamış olursunuz.

alıntıdır