Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik (somnambulizm), uyku sırasında meydana gelen bir tür parasomni. Kişi üzerinde olumsuz etkileri olan uyurgezerlik, yaygın olarak 3 ila 8 yaş arası çocuklarda görülür. Kalıtsal bir rahatsızlık olan uyurgezerlik, ergenlik çağında kendiliğinden geçer.

Uyurgezerler, uyku esnasında yataktan atlayabilir, etrafta gezinebilir ya da farklı aktiviteler yapabilir, bir şeyler yiyebilir ve hatta evden dışarı çıkıp araba kullanabilirler. Ancak uyurgezerler, bunların hiçbirini hatırlamaz.

Uyurgezerliğin nedeni tam olarak bilinmese de, altında ciddi bir tıbbi ya da psikolojik neden yatma ihtimali az. Uyurgezerliğin tedavisi için uyku hijyeni artırılmalı, uyurgezerliği tetikleyen faktörler belirlenmeli ve yönetilmeli, uyurgezerin güvende olması sağlanmalı.

Uyurgezerlik, uyku esnasında meydana gelen istenmeyen parasomni. Uyurgezerlik; derin, hızlı göz hareketlerinin olmadığı uyku aşamasında meydana gelir.

Uyurgezerlik, birkaç dakikadan bir saate kadar çıkabilir. Uykuda gezerken aniden uyanan kişiler, şaşkın olur ve kafaları karışır. Uyurgezerlik esnasında kişinin ruhu ve aklı uyur ancak vücudu uyanık kalır. Uyanık kalan vücut, uyurgezerlerin uyku sırasında yeme, etrafta gezinme ya da konuşma gibi aktiviteleri yerine getirmesine olanak sağlar.

Uyurgezerlik esnasında kişilerin bilinci neredeyse tamamen kapalı olur ve çevreye karşı duyarlı değiller. Uyurgezerlik tehlikeli de olabilir. Uyurgezer kişiler, mobilyaların üzerinden atlar, aynalardan geçmeye çalışır, pencereden atlar ya da merdivenlerden düşer. Tüm bunlar da, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Uyku esnasında gezme sıklığı kişiden kişiye değişir. Bazılar, çok nadir uyurgezer olsa da, bazıları sık sık uykusunda gezer. Bazı tehlikelere rağmen, uyurgezerlik sıklıkla herhangi bir yaralanmayla sonuçlanmaz. Uyurgezerler, bir süre sonra yataklarına döner ya da aniden uyanarak kendilerini başka bir yerde bulur.

Uyku döngüsünün en derin evresi olan N-REM evresi, beynin uyanmakta en çok zorlandığı evre. Uykunun bu evresinde beyin, kendini yeniler ve gerekli kimyasal ve hormonları dengeler. Uyurgezerliğin nedeni tam olarak anlaşılamasa da, araştırmacılar, çocukların beyni gelişim aşamasında olduğundan uyurgezerliğe daha yatkın olduğunu ortaya koydu.

Uyurgezerliği tetikleyen unsurlar neler?
Uyku düzensizliği, uykusuzluk, alkol, ateş ya da hastalık, gebelik, aşırı spor, farklı ortamlarda uyumak, stresli olmak ve çocukluktan gelen ayrılık korkusu uyurgezerliği tetikleyen en önemli unsurlar.


DETAYLAR
Kategori : Nedir
Ekleme Tarihi : 13.09.2019
Beğeniler: 31
Favoriler: 0
İzlenmeler: 492
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 10:35