Defne Ağacı Nerede Yetişir

Defne Ağacı Nerede Yetişir

Akdeniz ikliminde yetişmekte olan en bilindik bitkilerden birisi de defne ağacıdır. Bu ağacın yaprakları hem yemeklerimizde aroma verici unsur olarak kullanılmakta hem de alternatif tıp alanında doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan ve sevilen bir üründür. 8 metre gibi devasa boyutlara ulaşabilen bu ağacın birbirinden farklı üç türü bulunmaktadır.

Bu türlerinin dışında esasen Akdeniz bölgesi dışında yetişenlerinin zehirli yapraklara sahip olma olasılığı bulunduğundan mutlaka dikkatli davranılarak toplanılıp kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu ağacın yaprakları dışında verdiği meyveler de zeytinle oldukça benzerlik göstermektedir.

Ağacın yapısına bakıldığında, tepesinde yuvarlak bir yapısının ve dallarının daha sık olduğu görülür. Bununla birlikte en önemli yeri olan yaprakları on santim gibi bir uzunlukta, oval şekilde, üst kısmı parlak ve koyu yeşil renktedir. İlkbaharda tomurcuk veren bu ağacın meyveleri de öncelikle açık yeşil ve sarı renk olsa da olgunlaşma dönemini geçirdikten sonra morumsu kahverengimsi yapıya bürünmektedir.

Defne Türkiye’de nerede yetişir?
Ülkemizde yapraklarından sık sık yararlanılan bu ağaç başlıca Akdeniz kıyılarında yetiştirilmekte; onun dışında uygun ortam yaratıldıktan sonra Karadeniz kıyılarında, Marmara kıyılarında ve Ege kıyılarında da; hatta bu saydığımız bölgelerin iç kısımlarında da yetiştirilme imkanı bulmaktadır.

Defne ne zaman ekilir?
Defne bitkisinin en olumlu yetişme ve büyüme şartları Nisan ayında olgunlaşmaktadır. Bu aya gelindiğinde öncelikle bitkiler çoğaltılmak için köklerinden birbirinden ayrılırlar. Ayrılan kökler farklı saksılara dikkatlice yerleştirilerek hemen bakımları yapılır ve kısa sürede her iki kök de bulunduğu saksıda sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar.

Defne ağacı faydaları nelerdir?

Defne ağacının faydası, genel olarak ağacın yapraklarının kullanılmasıyla elde edilen faydalar şu şekilde özetlenebilir;

Cildin daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Kışın defne yaprağından yapılan çayların tüketilmesiyle birlikte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçilebilmektedir.

Romatizma ağrılarına karşı etkilidir.

Cildi kuru olan kişiler defne yaprağı kullandıklarında ciltlerinin nem dengesi düzelmektedir.

Astım gibi hastalıklarda ferahlatıcı etki gösterir.

İyi bir idrar ve balgam söktürücüdür.

Bu yaprakla yapılan doğal müdahaleler sonucu açık yaraların daha kısa sürede kapandığı söylenir.

Kulak ağrısı için defne yaprağından faydalanılabilir.

Vücuttaki mantar hastalığı, sedef hastalığı veya egzama gibi hastalıklar için faydalı bir içeriktir.

Cilt yapısındaki sivilceleri doğal yöntemlerle ortadan kaldırmaktadır.

Kemik hastalıklarının önüne geçebilmektedir.

Vücutta bakterilerden kaynaklı olan hastalıkların önüne geçmektedir.

Kolesterol değerlerini düşürmektedir.

Alzheimer hastalığını engelleyici özelliği bulunmaktadır.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Ağaçlar - Ağaç Yetiştiriciliği
Ekleme Tarihi : 20.09.2019
Beğeniler: 32
Favoriler: 0
İzlenmeler: 512
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 00:15