Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Latincede ismi ”Lycopersicon esculentum” olan domates, gövde yapısı olarak odunumsu bir bitkidir. Boyu en az 1 metre, en fazla 3 metre olan domatesin yetiştirilme koşulları sağlıklıysa kendisi de çok sağlıklı ürünler verebilmektedir. Normal bir domates dalında en az 3 en fazla 12 tane domates tomurcuğu bulunur ve bu tomurcuklar ilk açtıklarına sarı renkte olurlar. Sadece domates yetiştirilen alanlarda değil, ev balkonlarında büyük saksılarda da yetiştirilebilme imkanları vardır.

Domatesin yararları nelerdir?

Domatesin insan sağlığı için pek çok yararı bulunmaktadır. Hiç yağ içermeyen domates bunun yanında bol miktarda C vitamini ve A vitamini içermektedir. Bunun dışında beta karoten, alfa lipoik asit, lutein, kolin ve folik asit gibi örneklendirebileceğimiz pek çok vitamin ve besinleri de bünyesinde bulundurmaktadır. İçerisindeki likopen maddesi domatesin kırmızı renge sahip olmasını sağlayan bir enzimdir ve insan vücudunun likopen ihtiyacının da yüzde seksenini karşılayacak seviyededir. Bunun dışında içerisindeki alfa lipoik asit, insan vücuduna girdiğinde bünyede yer alan glikozun enerjiye dönüştürülme işleminde etkin rol oynar. Hatta bugüne kadar yapılan bazı araştırmalarda bu enzimin vücuttaki kan şekerinin değerlerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğu da gözlemlenmiştir. Bu sebeplerden dolayı domatesin mutlak suretle öncelikle sağlığımız için tüketilmesi gerekmektedir.

Domatesin vücut sağlığı için faydaları

Özellikle kış aylarında tüketilen domatesin, vücut sağlığı için son derece yararlı etkileri olmaktadır. Domates, gribi önleyen bir içeriğe sahip olduğunda kışı hasta olmamak için domates tüketmek etkin ve doğal bir önleyici olabilmektedir. Vücuda giren nezleye ya da gribe sebep olacak bakterilerin faaliyetlerini domatesin içerisinde bulunan enzimler durdurabilmektedir.

Domates, tansiyon düşürücü ve tansiyon dengeleyici özelliklere sahiptir.

Vücutta dolanan zararlı toksinleri vücut dışına atmakta etkilidir.

Vücutta oluşan damar sertliği problemlerinde domatesin giderici özelliklerinden faydalanılır.

Vücut ihtiyaç duyduğu karoten ve likopen içeriklerini domatesten sağlayabilir. Domatesin içerisinde bu içerikler bol miktarda bulunmaktadır.

Bu karoten maddesinin içeriği, domates tüketen kişilerde yaşlanmayı geciktiren bir etki de yaratabilmektedir.

Güneş ışınlarının vücut üzerinde yarattığı zararlı etkiye karşı da olumlu sonuçlar yaratabilmektedir. Özellikle yaz aylarında tüketilen domatesin güneş çarpmasını ve güneş ışınlarına karşı alerjik reaksiyonu geçirici etkisi bulunmaktadır.

Dıştaki kabuğunun sahip olduğu yoğun lif içeriği sayesinde cilt sağlığını maksimum seviyeye çıkartır. Cildin daha güzel, daha sağlıklı, daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Domates özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışması konusunda da son derece etkilidir. Yenilen besinlerin daha çabuk ve daha kolay sindirilmesine, bağırsakların düzgün ve düzenli çalışmasına ve kabızlık sorununun giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Bunun dışında domates içerik olarak idrar söktürücü özellik de taşımaktadır.

Cildinizdeki siyah nokta sorunları ve sivilce sorunları için domatesi doğal bir kür olarak kullanabilirsiniz. Tam ortasından kestiğiniz domatesi yüzünüze sürebilir, ya da rendeleyerek bu rende posasını yüzünüze uygulayabilir; bunların dışında da domates püresini doğruca yüzünüze sürebilirsiniz. Uyguladığınız bu domatesi kürünü 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra temizlemeniz uygundu

Ayaklardaki nasırlar için de domatesin son derece fayda sağlayıcı etkileri bulunmaktadır. Domatesi böldükten sonra çekirdekli kısmını nasırın üstüne getirecek şekilde ayak sarılır ve geceden sabaha kadar domates ayakta o şekilde bekletilir. Sabah sargı açıldıktan sonra yumuşak bir hal almış ölü nasır derisi temizlenir ve böylelikle nasırdan kurtulunur.

Domatesin en büyük etkilerinden biri kalp sağlığını koruyabilme etkisidir. Domatesin içeriğindeki likopen kalp sağlığı için çok önemli bir enzimdir ve kalbin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Bunun dışında vücuttaki kalbe zarar veren zararlı organizmaları da yok edici etkisi bulunmaktadır. Kalple bağlantılı olarak damar sağlığını da koruyan domates, vücutta oluşabilecek olası damar tıkanıklıklarını da engelleyebilmektedir.

Tüm bu etkilerinin dışında domatesin en büyük yarar sağladığı hastalık kanser hastalığıdır. Domates kanser hastaları için tedavi sürecinde kullanılabilecek en yarar sağlayıcı besinlerden biri olma özelliğini taşır. Özellikle akciğer kanseri ve prostat kanseri hastalıklarına sahip olan kişiler için mutlaka domates tüketimi önerilmektedir. Bu önleyici ve tedavi edici özelliğini de içeriğindeki alfa-tomatin enziminden almaktadır.

Domatesin zararları nelerdir?

Her besinde olacağı gibi domatesin de bir çok faydasının bulunmasının yanında belli başlı zararları da bulunmaktadır. O zararlardan bazıları şunlardır;

dogal-domates
Özellikle böbrek hastalarının domates tüketimlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Böbrek hastalarının tedavi süreçlerinde bulunması gereken en önemli enzimlerden biri potasyumdur. Domates ise vücuda alındığında potasyum seviyesini düşürerek böbrekler için sıkıntılı durumlar yaratabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı böbrek sağlığı için bu hastalığa sahip olanların mutlaka bir doktora danıştıktan sonra domates ya da domatesle ilgili ürünler (domates suyu, domates salçası gibi) tüketmelidir.

Domates tüketiminde mümkün olduğunca doğal ortamlarda yetiştirilen domateslerin satın alınması çok önemlidir. Çünkü fazla zirai işlem görmüş GDO’lu domatesler sağlığa bir yarar sağlamak yerine zarar sağlayabilir.

Piyasada bulunan ve hastalıkları dolayısıyla ”Beta bloker” isimli ilacı kullanmak zorunda olan hastalar mutlaka doktor kontrolü çerçevesinde domates ürünlerini tüketmelidirler.

alıntıdır


DETAYLAR
Kategori : Şifalı Bitkiler
Ekleme Tarihi : 06.10.2019
Beğeniler: 33
Favoriler: 0
İzlenmeler: 530
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 21:05