Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

irçoğumuzun tüketim tercihlerinin başında gelen ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen muzun bilinmeyen faydaları da oldukça dikkate değer.

Muzun fazla bilinmeyen faydaları
Yapılan bilimsel araştırmalar muzun pek çok hastalığa iyi gelen bir meyve olduğunu ortaya çıkardı. Ülser, anemi, mide ekşimesi, depresyon gibi bir çok sağlık sorununa karşı etkili olan muzun beynin fiziksel fonksiyonlarına da olumlu katkılarının olduğu, özellikle de çocukların öğrenme yeteneklerinin gelişmesine önemli etkilerinin olduğu tespit edildi.

Muz beyni güçlendirir
İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltıda, ara öğünlerde ve öğle yemeğinde muz yiyen çocukların sınavlarda daha başarılı olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada potasyum deposu olan muzun çocukların öğrenme yeteneklerini de geliştirdiği bilimsel verilerle kanıtlandı.

Ülsere iyi gelir
Muz, yumuşak ve pürüzsüz yapısı nedeniyle bağırsak hastalığı olan hastaların diyet listelerinde yer alan bir meyvedir. Doğal bir asit önleyici olduğu için, ülser gibi midede ortaya çıkan hastalıklara da iyi gelir.

Hamilelikte mide bulantısını önler
Ara öğünlerde tüketilen muz, kan şekeri seviyesini yükseltir ve özellikle sabahları hamilelerde oluşan mide bulantısını önler.

Kansızlık sorununu çözer
Yüksek miktarda demir içeren muz, kandaki hemoglobin oranını artırır ve kansızlığı önler. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, potasyum zengini olan bu tropikal meyvenin kan basıncını düşürdüğünü ve felç riskini önlediğini de yaptığı araştırmalarla destekledi.

Sinek ısırığı olan bölgeyi iyileştirir
Sinek ısırığı olan bölgeye krem ya da herhangi bir losyon sürmeden önce bir parça muz sürmeyi deneyin. Muz, sinek ısırığı olan bölgedeki şişliği ve tahrişi önler.

Gerginliği önler
Muz, B vitamini zengini bir meyvedir ve sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğun stres altında çalışıyorsanız sakinleşmek için ara öğünlerinizde muz yiyebilirsiniz.

Depresyonu önler
Muz, bir çeşit protein olan triptofan içerir ve vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına destek olur. Serotonin hormonu, rahatlamanızı sağlar ve modunuzu yükseltir. Ayrıca yüklü miktarda B6 vitamini içeren muz; kan şekerinizi yükseltir ve enerji vererek modunuzda olumlu değişikliklere neden olur.

Mide ekşimesine iyi gelir
Muz, doğal bir asit gidericidir ve midede oluşan yanma ve ekşime problemlerini önler. Bu gibi durumlarda midenizi rahatlatmak için muz tüketebilirsiniz.

alıntıdır