Sanat Malzemelerinin Kökeni

Sanat Malzemelerinin Kökeni

Kalem
Bir kurşun kalemin yazı kısmını ‘’kurşun’’ olarak adlandırsak da aslında kurşun kalem grafitten yapılmıştır. Aslında grafit ‘’yazmak’’ anlamına gelen Yunanca “graphein”den gelmiştir. Bugün kullandığımız kalem, 1564’te İngiltere’de nadir bir grafit depozitinin keşfedilmesiyle bulunmuştur.
Sanatçıların kalemleri, grafitleri bağlamak için ne kadar kil kullanıldığına bağlı olarak farklı sertliktedirler. Karakalem çizim ve eskiz, XVII ve XVIII. yüzyıllarda popüler hale gelmiş olsa da genellikle farklı çizimler için ön hatlar yapımında kullanılmaktaydı. Artık birçok sanatçı sadece kalemden bitmiş çizimler üretiyor.

Şövale
“Şövale” boyamak, duvarlara boyamanın alternatifiydi. Şövalenin ilk kullanımının eski Mısır’da olduğu düşünülmektedir. Bir şölenin ilk yazılı tasviri, I. yüzyılda Yaşlı Pliny’dir. XIII. yüzyılda ise şövale resmi duvar resminden daha popüler hale gelmiştir.

Dolma Kalem
Bugün bildiğimiz kalemlerin ataları, Mısırlıların kullandıkları ve tüyden yapılmış kalem veya kalem için kullanılan fırçalardır. Metalik uçlu kalemler ise XIX. yüzyılın ortalarında üretilmiştir. Bu kalemlerin içlerinde mürekkep rezervuarları yoktur ve mürekkep şeritlerine batırılmışlardır. Sürekli mürekkebe batırılması gerekmeyen kalemlerin ise bulunuşu 1884 yılına kadar uzanır. 1930’lara ya da 1940’lara kadar tükenmez kalem yaygın hale gelmemiştir. Bugün kullandığımız yumuşak uçlu kalemlerin ise 1960’lara kadar ticareti mevcut değildir. XX. yüzyıldan önce yapılan kalem-mürekkep çizimlerinin çoğu sazlar ve tüyler ile yapılmıştır. Kalemleri kullanan bazı ünlü sanatçılar ise şunlardır: Pablo Picasso, Henri Matisse, Rembrandt ve Vincent Van Gogh’tur.

Boya Fırçası
Boya fırçaları en eski sanat malzemelerinden biridir. İlk olarak Paleolitik dönemde kullanılmışlardır. İspanya ve Fransa’daki mağaralarda ve Mısır’ın erken dönem mezarlarında örnekleri görülmektedir. Boya fırçaları, domuz kılları veya at kılı gibi hayvansal liflerden yapılmıştır ve daha fırçalar naylon liflerden, polietilenden hatta telden yapılmıştır.

Yağlı Boyalar
Yağlı boyalar özellikle XI. yüzyıla damgasını vurmuştur. XII. yüzyılda Afganistan’daki mağara resimlerinde (doğal kaynaklardan elde edilen) yağlı boyaların kullanıldığı keşfedilmiştir. XVI. yüzyılın sonlarına gelindiğinde özellikle İtalya’da birçok sanatçı için yağlı boyalar tercih edilmiştir.

Çanak Çömlek
Çanak çömlek, dünyanın en eski sanat formlarından biridir. XVIII. yüzyılda bazı çömlekçiler çömlek çarklarını çevirmek için küçük çocuklar kullanmışlardır. XIX. yüzyılda mekanik çömlek çarkları icat edilmiştir. Günümüzün çömlek çarkları genellikle elektriklidir.

Pastel Boya
Pastelin kesin tarihini belirlemek zordur.Bir mumyanın temel bileşimi (pigmentli balmumu) binlerce yıl önce Eski Mısır ve Yunanistan’a kadar uzanmaktadır. Balmumu bazlı boya kalemleri ise XIX. yüzyılda gelişmiştir. Günümüzdeki boya kalemleri ise 1902 yılında icat edilmiştir.

Kaynakça:

https://www.britannica.com/list/art-history-the-origins-of-7-of-your-favorite-art-supplies

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Sanat
Ekleme Tarihi : 27.02.2020
Beğeniler: 25
Favoriler: 0
İzlenmeler: 392
rank
favori
like
share
Tebrikler!

Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.

www.uyur.com/populer/


UYUR - 21:30