Wing Tsun - Savunla Sanarı

Wing Tsun - Savunla Sanarı

Wing Tsun Çin’de ki Shaolin adındaki manastırda bir rahibe tarafından hayata geçirilmiş bir savunma sanatıdır.Evet evet yanlış okumadınız Wing Tsun bir bayan tarafından geliştirilmiştir.ilk anda kulağa pek inandırıcı gelmiyor çünkü dövüş sistemleri denilince akla güç,kuvvet gibi unsurlar geliyor ancak Wing Tsun’un sistemi ve felsefesini anlayınca bunun hiçte mantıksız olmadığı,aksine bir bayan tarafından geliştirilmiş olması daha da mantıklı gelmeye başlayacaktır.

Aslında Wing Tsun’un temeli güçsüzlüğe dayanıyor diyebiliriz. Şöyle ki ; Wing Tsun’ da esas olan rakibin gücünü yine rakibe karşı kullanmaktır. Bununla ilgili olarak ünlü Wing Tsun ustası Bruce Lee; ‘Benim tekniğim rakibimin tekniğidir.’ demiştir.

Diğer bir açıdan Wing Tsun’dan şöyle bir ders çıkarmak ta mümkündür;’zeka her zaman kaba kuvvete karşı galip gelir.’ çünkü Wing Tsun tekniklerinin her biri zekice manevralara ve gücü yönlendirme prensiplerine dayanır.Ayrıca Wing Tsun’u diğer savunma ve dövüş sanatlarından ayıran diğer bir özellik ise Wing Tsun öğrencisini yüksek bir karaktere ve muazzam bir disiplin anlayışına ulaştırır. Bu da Wing Tsun’u kuru bir dövüş olmaktan çıkarıp bir sanat ve felsefi bir anlayış haline getirir.

alıntıdır