UEFA Şampiyonlar Ligi finalleri listesi

UEFA Şampiyonlar Ligi finalleri listesi

UEFA Şampiyonlar Ligi, 1955 yılından bu yana düzenlenen ve Avrupa'nın kulüpler bazında en prestijli futbol turnuvasıdır.[1] UEFA Şampiyonlar Ligi'ne Lihtenştayn hariç bütün UEFA üyesi ülkelerin takımları katılabilmektedir.1992-93 sezonunda, şampiyonanın ismi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası iken yapılan değişiklik ile Şampiyonlar Ligi ismini almıştır. Başlarda sadece ulusal liglerinde şampiyonluk yaşayan takımlar turnuvaya katılabilirken, 1992 yılındaki isim ve statü değişikliği ile UEFA katsayılarına bağlı olmak üzere tüm Avrupa takımlarının turnuvaya katılabilmesi sağlandı.1997 yılında ise statüde küçük bir değişikliğe daha gidildi. 2005 yılında yapılan değişiklik ise statüde yapılan son değişiklik olmuştur. Bu değişiklik ile Şampiyonlar Ligi'ni kazanan ancak ulusal liginde sıralaması düşük olduğundan dolayı bir sonraki turnuvaya katılma hakkı kazanamayan takımların, turnuvaya direkt olarak katılabilmeleri sağlanmıştır. Bu değişiklik Liverpool'un kupayı kazanması fakat ulusal liginde bir sonraki yıl turnuvaya katılacak sıralamada bulunmamasından dolayı yapılmıştır. Turnuvanın ilk şampiyonu ise 1955-56 sezonunda finalde Stade de Reims'ü 4-3 mağlup eden Real Madrid'dir. 1992 yılında Şampiyonlar Ligi adını aldıktan sonra ise ilk şampiyonluğu Olimpik Marsilya yaşamıştır.

Eğer bir takım kupayı üst üste üç yıl ya da genel olarak beş kez kupayı kazanırsa, o yıl ki kupa kazanan takıma verilir. 60 yıldır bu ayrıcalığa yalnızca Real Madrid, Bayern Münih, Milan ve Liverpool takımları nail olmuştur.

Real Madrid, toplam on kez şampiyonluk kazanmıştır ve kupanın en başarılı takımıdır. Bu şampiyonlukların beşi ise 1956 ile 1960 yılları arasında üst üste kazanılmıştır. Benfica, Juventus ve Bayern Münih ise beş kez finalde kaybederek turnuvanın en fazla final kaybeden kulüpleri olmuşlardır. İspanyol takımları toplamda ondört şampiyonluk kazanarak en başarılı ülke takımları olmuştur. Turnuva tarihinin en trajik olayı olan Heysel Faciası sonrasında 1985 yılından itibaren İngiliz taraftarlar beş yıl turnuvadan yasaklanmıştır. Bu yasak turnuva tarihindeki en ağır taraftar yasağıdır.


DETAYLAR
Kategori : Yabancı Ligler
Ekleme Tarihi : 02.05.2015
Beğeniler: 6
Favoriler: 1
İzlenmeler: 348
rank
favori
like
share