Elbiseler Nasıl Tamir Edilir?

Elbiseler Nasıl Tamir Edilir?

Her şey gibi giyim eşyası da zamanla tamire muhtaç bir hale gelebilir. Atılacak kadar eskimemiştir; düzeltilirse pekâlâ gene uzun zaman giyilebilir.

ONUN için, bir ev hanımının dikiş bilmesi ne kadar lüzumlu ise, elbiseleri tamir etmesini öğrenmesi de o kadar şarttır. «Tamir yapılmıyan evde yeni görünmez» derler.

Tamir şekli elbisenin cinsîne göre,
1) örğü
2) yama olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlardan başka, yatak çarşafı vs. gibi şeylerin de eskiyen kısmın şekline göre tamir ediliş tarzı vardır.

ÖRGÜ

Örgü, daha çok, giyim eşyalarının inceleli, yırtılan, ya da herhangi bir şekilde küçük bir delik açılan kısımlarında yapılan tamir şeklidir. Çorap topuklarında açılan delikler, yama yerine, örülerek tamir edilecek olursa ayağı vurmaz.

Örgüde esas, kullanılacak ipliğin kumaşın rengine uygun, yumuşak olması, kumaşın büzülmeden, düz olarak örülebilmesi-dir. Ceket vs. gibi giyim eşyalarında örülerek tamir yapılacağı zaman, kullanılacak iplik kumaşın iç kısmında bırakılan dikiş payı fazlalıklarından çekilerek elde edilir. Örgü kumaşın yüzünde çalışılarak yapılır. Bitince tersinden ya ıslak bir bezle, ya da buhar ütüsü ile ütülenir.

YIRTIĞIN ÖRÜLÜSÜ
Kumaşın tersini çevirin. Yırtılan kısmı yan yana getirin, karşılıklı iplik atarak birbirine tutturun.

Kumaş incelmişse, ya da çok atıyorsa, yırtılan kısmın altına kendi renginde ya bir şifon, ya da bir tül koyun. Kenarlarını teyelleyin.

Sonra yırtılan kısmı, kumaşın dokusunu göz önünde bulundurarak, gidip gelmek suretiyle kısa dikişlerle örün.

DELİĞİN ÖRÜLÜŞÜ
Yıpra-nan yerin etrafını kesin. Sonra, iğne ardı dikişle, deliğin kenarlarını çevirerek teyelleyip sağlamlayın, kumaşı tutturarak deliğin üstünden, karşıdan karşıya, aşağıdan yukarıya doğru düz iplik atın. Delik dolunca, bu sefer yandan, fakat daha önce atılan iplikleri bir alttan, bir üstten alıp örerek ipliği deliğin öbür yanma geçirin. Aynı işi, delik doluncaya kadar gidip gelmek suretiyle tekrar edin. Sonra bunu çapraz olarak yapın, örgüyü tamamlayın.

İNCELEN KISIMLARIN SAĞLAMLAŞTIRILMASI
Kol altları, dirsekler, oturulan kısım incelince, incelen kısmın altına, kumaşa uygun ince bir kumaş parçası koyun. Kenarlarını iğneleyin. Sonra koyduğunuz parçanın üstünden, kumaşın yüzünden görünmiyecek şekilde ufak dikişlerle, çapraz yatık teyel yaparak parçayı oraya tutturun.

YAMA

Çarşaflara, yastık kılıflarına, her hangi bir şeye yama yapacaksanız kullanacağınız parçaların, renk ve desen bakımından aynı olmasına dikkat edin. Kumaşın çizgileri, çiçeklen birbirine uygun getirilerek yapılan, dikkatle dikilen yamalar hiç belli olmaz.

Yamanacak deliği, düzgün bir şekilde kesin. Yama yapacağınız parçayı altına yerleştirin. Teyelledikten sonra kumaşın köşelerini çıtlatın , içine çevirip gizli dikerek tutturun. Kumaşın tersini çevirin. Yama parçasının kenarlarını da yüzden görünmi-yecek şekilde dikerek kumaşa bastırın.

İNCELEN KISIMLARIN MA KİNADA ÖRÜLEREK TAMİRİ
Makinaya nakış ipliği takın, Sonra incelen kısmı ileri geri dikmek suretiyle, örgüde yapıldı ğı gibi iyice doldurun. Bu, çarşa fin bir müddet daha dayanması m sağlar.

CEKET VE GÖMLEK KOLLARININ TAMİRİ
Kocanızın çok sevdiği, çalışırken giymek istediği ceketlerin dirsekleri örgü ile gizlenemiyecek kadar eskimişse, bunları ya deri, ya da süet parçaları ile yamıyabilirsiniz. Bu gibi yamalı ceketler erkekler arasında moda bile olmuştur.

Ceketin rengine göre aldığınız derinin üstüne, rahat dikilmesi için, önceden makinada delik ,tiçtirin. Sonra ince kor done ile bu deliklerin üstünden elde makina dikişi dikerek deriyi kumaşa tesbit edin.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Püf Noktaları
Ekleme Tarihi : 23.05.2015
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4866
rank
favori
like
share