Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Denizlerde yaşıyan balıklardan başka, dere, çay, ırmak, göl gibi, tat-lısularda yaşıyan balıklar da vardır. Bunlar deniz balıkları kadar bol cinste değilse de yurdumuzda oldukça çeşitli tatlısu balığı bulunur. Bunların başlıcalarmı kısaca gözden geçirelim:

AKBALIK. Eti orta lezzette, kılçıklı bir balıktır. Yumurtasından tarama yapılır.

ALABALIK. Soğuk, duru sularda bulunan lezzetli bir balıktır. Eti turuncudur. 250 gr. gelen küçükleri olduğu gibi büyükleri 2 kilo kadar gelir. Alabalığın birçok çeşitleri vardır. Göl alası: En büyüğü 150 gram gelir. Tatlısu balıklarının en iyilerinden sayılır. Deniz alası: Hem denizde, hem de tatlısularda yaşar. Eti çok lezzetlidir. En büyükleri 1,5-2 kilo kadar gelir. Dağ alası: Eti kırmızıdır, çok lezzetlidir. Bursa dolaylarındaki akarsularda, özellikle dağlardan akan sularda bulunur.

GÖLGE BALIĞI. Alabalığa ben-zer, uskumru büyüklüğünde bir balıktır. Eti yumuşak, lezzetlidir. Tutulunca derhal yenilmelidir. 3 kiloluk büyük cinsleri varsa da, asıl gölge balığı 200-250 gram gelir. Yumurtasından taneli kırmızımsı havyar çıkar.

KEFAL (tatlısu kefalı). Kefalın tatlısu cinsidir. En büyükleri 4 kilo kadar olur. Eti oldukça1 lezzetliyse de çok kılçıklıdır. Yumurtasından tarama yapılır.

KIZILKANAT. En büyüğü 500 gram ağırlığında olur. Eti pek lezzetli değildir, ince kılçıkla doludur.

LEVREK (tatlısu levreği). Levreğin tatlısu cinsidir. Somla alabalıktan sonra tatlısu balıkları içinde eti en iyi olanıdır. Büyükleri 7-8 kilo kadar olur. Haşlaması, ızgarası, tavası yapılır.

SAZAN. Tatlısularda, göllerde en çok bulunan büyük bir balıktır. Yarım kilodan 7 kiloya kadar olanları vardır. Eti oldukça lezzetlidir.

TURNA BALIĞI. Daha çok göllerde bulunur. Eti lezzetlidir. Ağırlığı 5-10 kilo arasında değişir. Yumurtasından turna havyarı denilen bir cins sarı havyar yapılır.

YAYIN. Eti oldukça lezzetlidir. Tatlısularda yaşıyan en büyük balıklardandır. Bizde 150 kiloluk yayınlar tutulur. Tazesi yenildiği gibi tuzlaması da yapılır.

YILAN BALIĞI. Çoklukla akarsularda yaşar, denize de iner. Eti lezzetli, derisi kalındır. En büyükleri 1,5-2 metre boyunda, 4-5 kilo ağırlığında olur.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Mutfak Hakkında Genel Bilgiler
Ekleme Tarihi : 07.04.2015
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1856
rank
favori
like
share