Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak Sağlığınızı Korumak İçin Kulağınızı Temizlemeyin..

Pek çoğumuz özellikle yıkandıktan sonra kulaklarını çeşitli yöntemlerle temizlemeye çalışıyor. Oysa kulak temizlemek için uygulanan bu yöntemler kulak için yarar sağlamaktan çok zarar veriyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice kulak kiri ve temizleme yöntemlerinin zararları hakkındaki en önemli soruları yanıtladı!

Buşon (Kulak kiri veya kulak tıkacı) nedir?

Buşon gerçek anlamda kir değildir. Kulak kanalı derisinde salgıyı yapan özel bezler vardır. Kulak kiri olarak isimlendirilen, ancak gerçekte vücudun doğal ürünü olan bu yağlı salgının görevi toz ve diğer parçacıkları tutarak bunların kulak zarına ulaşmalarına engel olmaktır. Normalde kulak kanalında az miktarda birikir ve tuttuğu toz parçacıkları ile birlikte zaman zaman kendiliğinden dışarı atılır.

Kulak nasıl temizlenmeli?

Kulaklarınızı hiç bir zaman temizlememelisiniz. Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur. Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir. Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanan kişiler, pamuğun ucuna sıvanan salgıyı görünce temizlediklerini düşünürler ancak salgının çoğunu zara doğru itmektedirler.

Buşon neden birikir?

Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar.

- Hastanın kulağını temizlemek için yabancı cisim sokması
- Tozlu ve kirli ortamlarda çalışma
- Dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması
- Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi

Kulak tıkandığında ne yapılmalı?

Öncelikle bir KBB uzmanının muayenesi ile tıkanıklığın gerçekten buşona bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Buşon saptandıktan sonra yapılacak tek şey buşonu çıkarmaktır. Bunun için en çok 3 yöntem kullanılır:

- Küret ile temizleme
- Aspiratör ile vakumlama
- Su ile yıkama

Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağı, dış kulak yolunun ve buşonun durumuna göre KBB uzmanı tarafından seçilir. Su ile yıkamanın tek dezavantajı kulak zarının delik olduğu durumlarda orta kulağa zarar vermesi ve dış kulak iltihaplarında da uygulanmasının sakıncalı olmasıdır.

Kulak ne sıklıkta temizletilmeli?

Buşon temizlenmesi periyodik olarak yapılan bir işlem değildir. Ne zaman kulak tıkanıklığı yapacak duruma gelirse o zaman temizlenir.

Bir kere yıkanan (temizlenen) kulağın hep yıkanması gerekir mi?

Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Kulakları yıkatmanın alışkanlıkla ilgisi yoktur. Bazı kimselerde kulak yolunda daha çabuk buşon birikrir.

Kulak nasıl temizlenir? Kulak temizliğinde nelere dikkat etmeli ve kulakları neyle temizlemeliyiz? Forum Alev
Kulak temizliğinin sınırlı olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Çünkü kulak kirinin yokluğu kuru ve kaşıntılı bir kulakla karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir” uyarısında bulunuyor.

İSTANBUL – Birçok insan banyodan çıkar çıkmaz kulak temizleme çubuğuna sarılarak kulak içini temizlemeye çalışır. Aslında kulak temizliği, bir vücut temizliği olmadığından rutin olarak temizliği gerektirmez; ancak bünye dış kulak kiri yapıyorsa dış kulak yolu tıkanabilir ve duyma azalır.
Kulak kanalının kendi kendini temizleme özelliğine sahip olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sevilay Sönmez, kulak temizliği ile ilgili yapılan yanlışlıklar ve oluşabilecek sonuçlar hakkında şunları söylüyor:
“Kulak zarından başlayıp kulak kanalı girişine doğru olan göç hareketi ile kulak kendi kendini temizleme özelliğini sağlamaktadır. Ayrıca kulak içindeki serumen (Seruminöz ve sebase isimli iki çeşit bez salgısı birbirine karıştığında orta çıkan sarı-kahve renkteki madde) içeriğindeki yağ asitleri sayesinde antibakteriyal bir etki sağlar. Serumen normal miktarlarda bulunduğunda kulak için nemlendirme, asit-baz dengesini sağlama gibi fonksiyonları olan bir salgıdır, bariyer oluşturarak sudan korur, dış ortamdan gelen tozun ve diğer partiküllerin kulağın daha iç kısımlarına gitmesini önler. Kulak kiri, kulağı korumakla görevli normal bir salgı olarak kabul edilmeli ve temizlik işi kulağa bırakılmalıdır. Rahatsız edici şekilde kulak kepçesinden görülen akıntı var ise dış kulak kısmı temiz bir bez ile silinebilmektedir.
KULAKLIK KULAĞIN KENDİNİ TEMİZLEMESİNİ ENGELLER
Sekresyonun aşırı üretilmesi, tozlu ve kirli ortamlarda çalışma, dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması, denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi ve son olarak dış kulak yolunun kıkırdak kısmında bulunan kılların serumen tuzağı oluşturarak serumenin birikmesine neden olması kulak salgısın tıkaç oluşturarak rahatsızlık vermesine yol açabilmektedir. İşitme cihazı kullananlar ve çağrı merkezi çalışanları gibi sürekli kulaklık kullanmak zorunluluğu olan kişiler kulaklık ile mevcut serumeni daha ileri iterek kulağın kendi kendini temizlemesine engel olmaktadırlar, bu grup hastalarda tıkayıcı kir oluşma olasılığı daha fazladır.
KULAK ÇUBUĞU ENFEKSİYONA SEBEP OLABİLİR
Kulak temizliği için sivri ve uzun cisimleri kullanmak gibi yapılan yanlışlar nedeniyle kulak zarı delinebilmektedir. Kulak kanalı çok hassas olduğundan Q-tips (pamuklu kulak temizleyicisi), saç tokası, örgü şişi, tığ, araba anahtarı, bükülmüş kâğıt, peçete parçaları gibi akla hayale gelmeyen daha pek çok maddelerle karıştırılırsa kolayca zarar görebilir. Bunun için dirsekten küçük hiçbir şey asla kulağa sokulmamalıdır. Dış kulak yolu enfeksiyonlarına meyil hazırlama ya da temizleme işlemi sırasında fazla çaba, kazayla birisinin çarpmasına bağlı oluşan kulak zarı yırtıkları ve bunun yol açtığı kronik orta kulak enfeksiyonları oluşabilir. Bebek ve çocukların dış kulak yolları daha dar ve kulak kanalları daha hassas olduğu için bu tarz temizleme materyallerinden özellikle kaçınılmalıdır.
KULAK TEMİZLİĞİ İÇİN GLİSERİN KULLANILABİLİR
Kulakları fazla kir üretmeye eğilimli ya da işitme cihazı kullanan kişiler 6-12 aylık periyotlarla kulak burun boğaz doktorunuza muayene olup önerildiği takdirde kulak temizliği işlemi yaptırabilirler. Uygun biçimde yapılacak temizlettirme işlemlerinin alışkanlığa yol açacağını düşünmek yanlıştır. Bu ellerimi yıkamayayım yoksa kirlenir düşüncesi ile aynı mantıktadır. Kulak zarının yırtık, delik olmadığından emin olan kişiler, serumenin yumuşayıp kolay bir şekilde atılması için haftada 1 kez banyo öncesi 3-4 damla gliserin kullanılabilir.
Kulak kirleri sıklıkla KBB uzmanı tarafından mikroskop eşliğinde görülerek, aspiratör ve özel küçük aletlerle temizlenir. İrrigasyon denilen su ile yıkama yöntemi ise sıklıkla kullanılan diğer bir yöntemdir; ancak İrrigasyon ehil ellerde yapılmıyorsa komplikasyona açık bir girişimdir. İrrigasyon uygulayıcıya kulak zarını görme olanağı sağlamadığından kulak zarında delinme (perforasyon) riski taşır veya orta kulak içine döküntülerin kaçmasına neden olabilir. Hatta daha önce var olan deliği daha da büyütebilir; ciddi dış kulak yolu enfeksiyonu, travmatik kemikçik zincir ayrılmasına ve şiddetli işitme kaybına neden olabilir.

KULAK KİRİ NASIL TEMİZLENİR?

Yazımızda kulak temizliği, kulak nasıl temizlenir, kulak temizliği nasıl yapılır, kulak kiri nedir ve nasıl oluşur, buşon nedir ve kulak nasıl yıkanır konularında detaylı bilgiler verilecektir. İyi okumalar.

Aslında kulak kiri diye bilinen kulağın kendi kendine salgıladığı vücudun doğal savunma sisteminden başka bir şey değildir. Bu salgı, kulağa giren toz, kir, bakteri ve diğer şeylerin kulağın iç derinliklerine ilerlemesini önler, bu sayede kulak bakımı sağlanmış olur. Bu salgıya yapışan çeşitli parçacıklar kulak kiri diye tabir edilen yapının özel rengini verir. Kulak kirinin çok fazla birikmesi kulakları tıkayabilir ve işitme sorunlarına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KULAĞA EVDE TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

Öncelikle kulak zarınızın delik olmadığını ve kulak enfeksiyonunuzun olmadığını bilmelisiniz. Bu iki durum kulak temizliğine kesinlikle mani olan iki önemli durumdur. Bu koşullar varsa, kulağın temizlenmesi çok tehlikelidir, bu nedenle böyle koşullardan şüphelenseniz dahi evde temizleme yapmayınız. Bunun yerine bir doktora görününüz. Aşağıdaki belirtilerde kulak enfeksiyonundan şüphelenmelisiniz;

• Ateş
• Kusma veya ishal
• Kulaktan yeşil veya sarı akıntı gelmesi
• Kalıcı ve şiddetli kulak ağrısı

1- Kulak temizlemeden önce kendi solüsyonunuzu hazırlayabilir yada eczaneden karbamid peroksit (Carbamid peroxid) satın alabilirsiniz. Kendi yapabileceğiniz solüsyonun tarifi şöyle;

• Bir ya da iki çay kaşığı % 3-4 hidrojen peroksit çözeltisi
• Bir ya da iki çay kaşığı mineral yağı
• Bir ya da iki çay kaşığı gliserin

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Kaynaklanır?

2- Hazırlamış olduğunuz karışımı nazikçe kulağınızın içine dökün. Bu işlemi plastik uçlu bir şırınga yada damlalık hazırlayarak yapabilirsiniz. Bu iki malzeme de en iyi şekilde işinizi görebilir.

3- Başınızı bir tarafa doğru yatırın. Temizleme işlemi sırasında, kulak eğer tıkalı ise dik konumda olunması daha iyi sonuçlar verir. Kulağınızdan akacak olan aşırı sıvıyı emmesi için başınızın altına bir havlu koyabilirsiniz.

Karışımda hidrojen peroksit kullanmışsanız, kulağınızda bir kaynaşma yada çatlama sesi duymanız normaldir.

Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı

4- Karışım 3-5 dakika kadar kulağınızda kalsın. Bu süre kulak kirinin çözünmesi için yeterli olabilecek olan zamanı ifade eder. Sesler kesilene kadar bu işlem devam etmeli.

5- Kulağınızın altına boş bir kase tutun yada kulağınızın dışına bir tutam pamuk koyun. Başınızı hafifçe yana eğin ve sıvının akmasını sağlayın.

Kulağınızın içine pamuklu çubuklar sokmayın. Bu sadece işi zorlaştırır. Belki kulağın dışındaki yağ yada kirleri temizlemek için bunu kullanabilirsiniz.

6- Kulaklarınızdaki 3-5 dakikalık süre zarfında muhtemelen yumuşamış olacaktır. Daha sonra vücut sıcaklığındaki suyu bir plastik enjektöre çekerek kulağınıza boşaltın. Kulak kanalını iyice açmak için kulak memenizi sağa-sola çekin. Bu işlem, çok usta biri tarafından yapılmalıdır. Kendi kendinize yapmanız kulak zarına zarar verilmesine yada kulak kirlerinin kulak içine kaçmasına neden olabilir.

Kulak Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

7- Kulaklarınızı tekrardan ılık suyla yıkayın. İşlemi bitirin. Aşırı biriken kulak kirleri için bu sıralananları, en fazla dört beş gün boyunca günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Çok sık kulaklarınızı temizlemeyiniz. Bunu yapmanız kulak kanalındaki hassas deriye ve kulak zarınıza zarar verebilir.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

TIBBİ OLARAK YAPILABİLECEKLER

1- Kulak temizleme konusunda ilk ve en önemli seçenek kulak doktoruna görünmenizdir. Kulak gibi hassas ve bu organda yapacağınız hatayı bir ömür taşımak zorunda kalacağınızı düşünerek doğru kararlar verebilirsiniz.

Kulağınızda bir kirlilik yada tıkanıklık varsa büyük olasılıkla aşağıdaki belirtiler ile karşılaşırsınız,

• Gitmeyen kulak ağrıları
• Boğuk işitme
• Kulağınızda dolgunluk hissi.

2- Eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçlar uzun süreli kulak kiri problemlerinizi yönetmek için kullanılabilir. Doktorunuza danışarak ve nasıl yapacağınızı öğreneceğiniz karbamit peroksit içeren solüsyonları 4-8 haftalık aralıklar ile kullanabilirsiniz. Karbamid peroksit içeren markalar arasında Murin, Debrox, Auro, Mack’s ve GoodSense sayılabilir.

Doktorunuz ayrıca trolamin polipeptit oleat veya Cerumenex içeren reçeteli kulak damlası da önerebilir.

3- Doktorunuz kulağınızdaki küçük tıkanıklığı su ile gidermeye çalışmak için su çekmeye yarayan ampul tipli bir şırınga kullanabilir yada büyük parçaları alabilmek için küret adı verilen bir aparat kullanabilir. Birkaç dakika içinde ve fazla zarar vermeden kulağınız güvenli bir temizlenir ve en iyi şekilde duymaya başlarsınız.

4- Kulağınızda sık sık ve giderilmesi zahmetli olan kulak temizleme işlemleri için mutlaka bir doktora görününüz.

Kulağa Kaçan Böcek Nasıl Çıkarılır?

İPUÇLARI

• Duştan sonra kulak temizliği yapınız. Çünkü duş sonrası kulak kiri sıcaklık ve buharın etkisi ile yumuşamış olacaktır.

• Kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanlarına göre, kulağınıza sokmanız gereken son şey pamuklu çubuklardır. Bunu kendinize yapmayın. Bu, daha fazla soruna neden olabilir.

• Kulak zarınızda –delinme gibi- bir sorun yada önceden kulak ile ilgili geçirilmiş bir sorunuz varsa hidrojen peroksit yöntemini kullanmayın.

• Çok sık pamukla kulağın temizlenmesi kulak kanalının aşınmasına, çizilmesine, tahriş olmasına ve yüzücü kulağı gibi bakteriyel enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlar. Buna dikkat edin.

• Eğer kulak kanalınız hidrojen peroksit nedeni ile çok fazla kuruyorsa, bunu önlemek için kulağınıza bir- iki damla yağ (bebek yağı veya mineral yağı) koyunuz.

Kulak Akıntısı

DİKKAT

• Eğer bir kulak enfeksiyonunuz yada hatta şüphesi bile varsa, evde herhangi bir temizleme işlemi yapmadan önce doktora görününüz. Kendi kendinize işlem yapmanız kulağınıza ciddi zarar verebilir.

• Hidrojen peroksit yöntemi haftada bir yada iki defadan fazla kullanılmamalıdır.

• 12 yaşın altındaki çocuklara evde kulak temizleme uygulamayın. Bir doktora götürün.