Hangi Bitkiler Sivri Sinek Kaçırır

Hangi Bitkiler Sivri Sinek Kaçırır

Hangi Bitkiler Sivri Sinek Kaçırır?
Sivrisineklerin kokularından hiç hoşlanmadığı birkaç bitki var. Bunların başlıcaları biberiye, melissa, lavanta, zencefil, karanfil, okaliptüs, aynısafa ve nane. Bu bitkiler sinek kovmada başarıyla kullanılıyor. Bitkilerin yağları, çayları ya da direkt kendileri bu uygulamalarda kullanılmaktadır. İsterseniz bu bitkileri ya da yağlarını harmanlayarakta kullanabilirsiniz. Mesela kokusunu sevdiklerinizi karıştırabilirsiniz Biberiye, melissa, lavanta, okaliptüs ve nanenin sinek kovucu olarak kullanım uygulamalarını altta bulabilirsiniz.
• Bu bitkiler kendiliğinden sinek kovucudur. Piknikte, balkonda ya da dışarıda biryerde oturuyor ve çocuklarınızı sineklerden korumak istiyorsanız ezdiğiniz bitki yapraklarını bir kaseye -bir nevi taze potpori- koyup çocuklara yakın biryere yerleştirebilirsiniz.(Çocuklar pek oturmadığından bu şık bebeklerde daha fazla geçerli olacaktır)
• Bu bitki yağlarından bir kasedeki kaynar suya birkaç damla damlatarak sinekleri evinizden uzak tutabilirsiniz. Bu karışım hem evinizin havasını mikroplardan temizleyecek, hem güzel koku yayacak hem de sinekleri çocuklardan uzak tutacaktır. Ayrıca suya eklediğiniz bitkiye bağlı olarak;nane ve melissa sizi canlandıracak, okaliptüs ve nane rahat nefes almanızı sağlayacak, lavanta ve gene biberiye ise baş ağrınızı azaltacaktır.
• Bu bitkilerden hazırlayacağınız bir çayı çocuğunuzun odasına ya da kapıya yakın biryere koyarsanız böylece etrafındaki sinekleri kaçırabilirsiniz.
• Bir bardak suya koyacağınız 5-6 damla bitki yağını bir sprey şişesine doldurabilir ve evinize, arabanıza, cildinize sinek kovucu olarak sıkabilirsiniz. Hem eviniz oda deodarantı sıkılmış gibi güzel kokacak hem de sinekler uzak duracaktır. Spreylerin işe yaramadığını düşünürseniz suya birkaç damla daha bitki yağı katabilirsiniz. Spreyi bütün bahçeye sıkarakta kullanabilirsinz. Hem böylece bahçenizi de zararlı böceklerden kurtarabilirsiniz. Bu spreyi ısı ve ışıktan uzakta buzdolabında saklayabilirsiniz.
• Yine bu bitki yağlarından yapılacak bir mumun yanmasıyla da sinekleri çocuklarımızdan uzak tutabiliriz.
• Aynı bitki yağlarından yapılmış sabunlarla çocukların açıkta kalan yerlerinin yıkaması da sinek kovucu etkiye sahiptir.
• Bu bitkilerden evde yetiştirmeye uygun olanlarını da balkonda yetiştirirsek sinek kovucu etkilerinden faydalanabiliriz.
• Bu bitkilerden yapılabilecek bir bitki yastığını çocukların olduğu yerde bulundurarak sinekleri kovabilirsiniz.(Bu fikir bana ait)

Aynı zamanda bu bitkiler karınca, hamam böceği gibi diğer haşereleri de uzak tutuyor. Aynı bitkisel reçeteleri bu dertlerden muzdarip olanlar da kullanabilir.


DETAYLAR
Kategori : Bitkiler - Bitki Yetiştiriciliği
Ekleme Tarihi : 19.08.2015
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 328
rank
favori
like
share