Hepatit C Nedir?

Hepatit C Nedir?

Hepatit C, virüslerin neden olduğu kan yolu ile bulaşan ve tedavi edilmez ise karaciğerde ciddi tahribata neden olan bir hastalıktır. Hepatit C’nin iki tür belirtisi bulunmaktadır. Kronik ve akut olmak üzere ayrılmaktadır.

Hastalığın akut tipi 6 ay sürer ve geçicidir. Kronik tipi karaciğer kanserine sebep olabilir, siroza çevirebilir ve hatta hastalık ölümle sonuçlanabilir. Akut hepatit C geçiren kişiler hastalığı geçirdiklerini çoğu zaman fark etmezler ve bu da hastalığın ilk geçirildiği dönemlerde tedavi edilmeden bırakılmasına neden olur. Hastalık genellikle birçok hastada kronikleşmiş bir hal aldığında fark edilir.

Hepatit C'den korunmak için günümüzde bulunmuş etkili bir aşı yoktur ancak hastalığın tedavisi de mümkündür. Hastalığın tedavisine başlanmadan önce hastalığın hangi derece de olduğunun belirlenmesi gerekir. Hastalığın tedavisinde ilk yapılması gereken vücuttaki enfeksiyonu bitirmek, ikinci amaç ise hastalığın ilerlemesini durdurmak, hastanın kaliteli bir yaşam sürerek daha uzun yaşamasını sağlamaktır. Bu amaçlarla tedavide Ribavirin ve Pegile İnterferon enjeksiyonu yedi günde bir hastaya uygulanır.

İnterferon kullanılmaya başlanması ile hasta da yan etkiler ortaya çıkabilir bu nedenle de tedavinin 3. ayında sonlandırılması istenebilir. Tedaviye cevap alınamayan hastalarda karaciğer nakli tek tedavi seçeneğidir. Ancak son dönemlerde kullanılan İnterferon ve Ribavin'e ilaveten protez inhibitörleri kullanılmaya başlanmıştır. Uygulanan bu üçlü tedavi yöntemi ile hem tedavi süreci yarıya inmiş hem de hastalığın tedavi edilme şansı iki kat artmıştır. Üçlü tedaviden, daha önce ikili tedaviden yarar görmemiş olanlar ve hiç tedavi olmamış olanlar da yararlanabilirler.

Dünya da hepatit C hastalığının tedavisini neredeyse yüzde yüz sağlayan ilaçlar bulunmuştur ancak bu ilaçların maliyetlerinin çok yüksek olması sebebi ile ilaçlar henüz ülkemizde sağlık bakanlığı protokolünde yer almamaktadır.

alıntı


DETAYLAR
Kategori : Enfeksiyon Hastalıkları
Ekleme Tarihi : 21.09.2015
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 340
rank
favori
like
share