gripten korunma

Gebelik ve Grip

Gebelik ve Grip

Gebelerde grip ağır seyredebilir ve ölümcül olabilir, hastalık şüphesi olan kişiler hekime başvurmalıdır.

Gebelerin hasta olması durumunda bol sıvı tüketmeleri, istirahat etmeleri, iyi beslenmeleri ve şikâyetlerin artması durumunda acilen hekime başvurmaları önerilmektedir. Gebelerde hekimin uygun...
Gripten Nasıl Korunuruz?

Gripten Nasıl Korunuruz?

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Etkin ve güvenli aşılar tüm dünyada 60 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip edip, aşı içeriği için yıllık önerilerde bulunur. Her yıl aşı içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün...
Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateş ve günlerce sürebilen aşırı bitkinlik en önemli grip belirtileri olarak öne çıkar. Ayrıca burun akıntısı, öksürük ve hapşırma, başağrısı, eklem, kas ve boğaz ağrısı, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip belirtileri arasındadır.

Grip Nasıl Bulaşır: Grip virüsü hasta kişilerle...
Gripte Doğru Bilinen Yanlışlar

Gripte Doğru Bilinen Yanlışlar

Her hastalık belirtisini grip sanıp ezbere tedavi yöntemleri uygulamak, hastalığın süresini uzatıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Kuşoğlu, grip hakkında doğru bilinen yanlış bilgileri anlatıyor.

Grip genellikle basit bir solunum yolu enfeksiyonu olarak değerlendiriliyor. Ancak sanılanın...
Grip Deyip Geçmeyin

Grip Deyip Geçmeyin

Uzmanlar soğuk algınlığı ve gribe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak şifa sağlayacak bir ilaç bulunmadığını belirterek, bu hastalıklardan korunmak için sık sık el yıkama alışkanlığı edinilmesi, kırmızı, sarı ve koyu yeşil sebzeleri tüketilmesi ve her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt tüketilmesini...
Grip Nasıl Bulaşır?

Grip Nasıl Bulaşır?

Bulaşıcı hastalık denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen hastalıklardan bir tanesi olan grip, influenza isimli bir virüs tarafından ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı ile karıştırılan bu hastalık, mevsimsel olup oldukça bulaşıcıdır.

İnsanların grip hastalığına yakalanmasındaki...
Gribe Yakalanmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gribe Yakalanmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Geçiş mevsimlerinde yaygın olarak görülen soğuk algınlığı ve grip,havada dolaşan mikropla kişiden kişiye bulaşır.Yeterli beslenme yapılmadığında,vitamin alınmadığında ya da grip aşısı yapılmadığında hastalığa yakalanma ihtimali artar.

Halsizlik,yorgunluk,burun akıntısı gibi bir tablo...
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Yaşamımızın en önemli sorunlarından birisi de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Ama bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman insan vücudunda birçok hastalık yaşanmaktadır. Eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa kanser riski artar, gribe sıkça yakalanır dahası grip uzun süre geçmez.
  • bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir
  • sağlıklı yemek pişirmenin önemi
  • sağlıklı yaşamın sırları
  • gripten korunmanın yolları
  • sağlıklı beslenme
  • hijyenin önemi