hepatit

Reklam
Reklam
Kanda Enfeksiyon

Kanda Enfeksiyon

Kanda enfeksiyona septisemi ya da bakteriyemi de denmektedir ve çok ciddi bir durumdur. Aynı şekilde halk arasında kan zehirlenmesi olarak da tabir edilir. Kanda enfeksiyon vücudun herhangi bir yerindeki bakteriyel enfeksiyonun kana karışması, kan dolaşımına girmesi sonucu oluşur.

Bu çok zararlı bir durumdur...
Dövme Yaptırmanın Zararları

Dövme Yaptırmanın Zararları

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde 2014 yılının ilk ‘Fikir Bahçesi’ konferansı yapıldı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Kıyıcı, ’bulaşıcı sarılık’ konusunda konuştu.

HEPATİT İLTİHAPLANMIŞ KARACİĞERDİR

Kıyıcı, bulaşıcı sarılıkla ilgili...
Karaciğer Şişmesi Nedir?

Karaciğer Şişmesi Nedir?

Çeşitli karaciğer hastalıklarından bir tanesi de ‘’ karaciğer şişmesi rahatsızlığı ‘’ .

Karaciğer şişmesi hastalığının asıl nedeni, aslında diğer karaciğer hastalıklarından sonra meydana gelir ve ortaya çıkar.

Bu yüzden karaciğer şişmesinin nedeni; diğer karaciğer...
Uşaqlarda virus hepatitləri - sarılıq

Uşaqlarda virus hepatitləri - sarılıq

Virus hepatitləri – qaraciyəri zədələyən viruslu infeksion xəstəlikləridir. Virus hepatitləri 2 qrupa bölünür:

- yoluxma ağız boşlugu vasitəsilə baş verir (A və E virusu);
- yoluxma qan və cinsi təmas vasitəsilə baş verir (B, C, D).
Adətən uşaqlar hepatit A virusuna yoluxurlar.
 • Uşağın sağlamlığı
 • Virus
 • Virus hepatitləri
 • sarılıq
 • sarılıq xədtəliyi
 • Hepatit C Nedir?

  Hepatit C Nedir?

  Hepatit C, virüslerin neden olduğu kan yolu ile bulaşan ve tedavi edilmez ise karaciğerde ciddi tahribata neden olan bir hastalıktır. Hepatit C’nin iki tür belirtisi bulunmaktadır. Kronik ve akut olmak üzere ayrılmaktadır.

  Hastalığın akut tipi 6 ay sürer ve geçicidir. Kronik tipi karaciğer kanserine...
  Hepatit C nədir, necə yoluxur?

  Hepatit C nədir, necə yoluxur?

  Hepatit C nədir? Bu virusa necə yoluxulur? Anada bu virus varsa, uşağına da keçə bilərmi? Bütün bu suallara Aile.lent.az-ın bu yazısında cavab tapa bilərsiz.

  Elm adamları Hepatit C-ni 1970-ci ildə araşdırmağa başlasa da, bu virusun varlığı 1989-cu ildə təsdiqlənib. Dünyada təxminən 170...
  Hepatit A Nasıl Bulaşır?

  Hepatit A Nasıl Bulaşır?

  Hepatit A, virüslerle oluşan bir hastalıktır. Virüsün vücutta yerleştiği organ karaciğerdir. Viral hepatit ya da halk arasında sarılık olarak tanınan hastalığın en hafif geçen ancak en yaygın olan rahatsızlığıdır. Hafif bir hastalıktır. Çünkü genellikle çocukluk çağlarında görülür. Karaciğer de bir...
  Enginarın Vücudumuza Faydaları

  Enginarın Vücudumuza Faydaları

  Son zamanlarda Enginar Yaprağı özü sıvı olarak satışa sunulmuştur. Enginarın bilinen en büyük faydası karaciğer tahribatlarını onarmasıyla bilinir.

  Alkol tüketenler, ilaç tüketimi çok olan kişilerde karaciğer yorgunluğu ve tahribatları ortaya çıkar. Bu tahribatı tedavi etmek için bulanmaz...
  Hepatit A

  Hepatit A

  Son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Halk arasında sarılık adıyla bilinir. Virüsünün vücuda girdikten sonraki 2-6 hafta kuluçka süresidir. Ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur.

  Belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi hiçbiri de görülmeden sessiz olarak hastalık ortaya çıkabilir....
  Hepatit B

  Hepatit B

  Hepatit-B virüsünün neden olduğu, birincil olarak karaciğerde iltihap ve karaciğer hücre hasarıyla seyreden bir hastalıktır. Hepatit-B virüsü; karaciğere yerleşir. Yalnız insanlarda hastalık yapabilen bir DNA virüsüdür. Virüsler dışında metabolik hastalıklar, toksik ve karaciğerde kanlanmayı bozan, ilaçlar,...
  Hepatit C

  Hepatit C

  Hepatit C viral yoldan bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda belirtisiz seyreder. Ancak daha...
  Bulaşıcı Hastalıklar

  Bulaşıcı Hastalıklar

  Bulaşıcı hastalıklar ya da enfeksiyon hastalıkları, herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle oluşur. Birçok kişinin hayatına mal olan veya sakat kalmasına neden olan hastalıklar toplum açısından oldukça tehlikelidir.

  Hastalık yapan organizmalar,...