pnomoni

Covid-19 Pnomoni

Covid-19 Pnomoni

Akciğer dokusunun iltihabı; zatürre.

Açıklama: Koronavirüs ailesinde yer alan virüsler, insanlarda özellikle soğuk algınlığı, pnömoni ve çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. COVID-19 pnömonisine SARS-CoV-2 neden olmaktadır.

covid19.saglik.gov.tr...
Zatürre Hakkında Bilgi

Zatürre Hakkında Bilgi

Zatürre veya tıptaki adıyla pnömoni, bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan, daha çok küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreden ve bazen ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır.

Genelde kış aylarında...
Akciğer iltihabı Hastalığı

Akciğer iltihabı Hastalığı

Akciğer İltihabı Belirtileri:
Öksürürken kanlı balgam dökmek.Göğüste ağrı hissetmek.Sık sık üşüme ve titreme nöbetleri geçirmek.Yüksek ateş şikâyeti.

Akciğer iltihabı genelde 3 şekilde meydana gelmektedir.
Topluluktan kapılarak oluşan akciğer iltihabı.
Hastaneden kapılarak...
Pnömoni - Zatürre

Pnömoni - Zatürre

Halk dilinde daha çok Zatürre adı kullanılır. Ağır gribal enfeksiyonlarla Zatürre genelde karıştırılır. Akciğerlerimizdeki hava keseciklerinin içlerine bakteri ve virüslerin neden olduğu iltihapların dolması, alveol dediğimiz bu keseciklerin solunum görevini yerine getirememesi pnomoni olarak adlandırılır.
 • zatürre nedir
 • zatürre belirtileri
 • zatürre tipleri
 • toplum kaynaklı zatürre
 • hastane kaynaklı zatürre
 • pnomoni belirtileri
 • pnomoni tedavisi
 • Bronkopnomoni Nedir?

  Bronkopnomoni Nedir?

  Bronşlar solunan havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan, dallandıkça incelerek bronşiyollere dönüşen ve sonunda sayısız hava kesecikleri­ne (alveol) bağlanan borucuklardır. Bronşlardan geçerek hava kesecikleri­ne giren havadaki oksijen ince çeperli kılcal damar ağından kana geçerek do­kulara taşınır....
  Pnomoni Nedir

  Pnomoni Nedir

  Pnömoni, halk arasındaki bilinen tabiriyle zatürre; kısaca akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelir.

  Bazı pnömoni türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Ama hastalık çoğunlukla, hastanın...